Porošenko přijel na předvolební debatu, Zelenskyj nedorazil

foto Ukrajinský prezident Petro Porošenko přijel na kyjevský stadion, kde se měla konat první předvolební debata.

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes přijel na kyjevský olympijský stadion, kde se na jeho návrh měla konat první debata před volbou hlavy státu. Jeho oponent a lídr předvolebních průzkumů, bavič Volodymyr Zelenskyj však podle očekávání nedorazil, píší ukrajinská média. Ukrajinci si novou hlavu státu zvolí 21. dubna.

Duel se stal předmětem ostrých sporů mezi oběma kandidáty. Dohodnout se nemohli především na datu, Zelenskyj přitom už dříve svou účast na dnešní debatě odmítl. Připraven bude prý na nadcházející pátek, tedy dva dny před volbami. Prezident dnes řekl, že se páteční akce na stadionu zúčastní, jen pokud se nebude konat ve stejnou dobu jako zákonem předepsaná debata ve veřejnoprávní televizi.

Podle agentury Unian se dnes před kyjevským stadionem sešlo zhruba 5000 lidí. Porošenko se před zahájením duelu s lidmi pozdravil a prohlásil, že ukrajinský národ nechce "kupovat zajíce v pytli", proto bude i nadále žádat Zelenského, aby veřejně vystoupil. Prezident poté zahájil tiskovou konferenci v budově stadionu, kde stanul sám u debatního pultu. Na začátku pak uvedl, že na svého oponenta počká 45 minut a mezitím bude debatovat s novináři. Po hodinovém odpovídání na dotazy médií akci ukončil.

Vítěz březnového prvního kola volebního klání Zelenskyj si podle předvolebních průzkumů udržuje značný náskok před obhajujícím prezidentem. Podle průzkumu ukrajinského Razumkovova centra pro populárního baviče bude hlasovat až 49,3 procenta voličů, pro Porošenka přitom jen 20,6 procenta. Zhruba pětina Ukrajinců se pro svého kandidáta zatím nerozhodla.

Média si všímají zejména netradiční taktiky, jakou Zelenskyj zvolil pro svou předvolební kampaň, kterou přesunul především na sociální sítě. Přes ty komunikuje s voliči, ale i s Porošenkem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď