Popeleční středou začíná věřícím postní doba před Velikonocemi

foto Mše svatá na Popeleční středu v kapli Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého, 22. února 2023, Olomouc. Kněz uděluje věřícím takzvaný popelec, znamení kříže popelem z loňských vysvěcených kočiček, a v katolické církvi nastává čtyřicetidenní období půstu. Výzdoba u oltáře, trnová koruna a tři hřeby.

Praha - Na dnešek připadá Popeleční středa. Skončilo období masopustu, křesťanům začíná čtyřicetidenní půst, jehož smyslem je duchovní očista před Velikonocemi. Kněží na Popeleční středu udělují věřícím takzvaný popelec, tedy znamení kříže popelem na čelo. Přijetí popelce je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice.

Fotogalerie

Během příprav na největší křesťanské svátky připomínající ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista by křesťané měli být střídmí nejen v jídle, ale měli by se dočasně vzdát věcí nebo činností, na které jsou zvyklí a které jim ulehčují život. Boží hod velikonoční se slaví první neděli po prvním jarním úplňku, letos vychází na 9. dubna.

Na Popeleční středu žehná kněz při bohoslužbě popel, symbol smrti a nicotnosti bytí, připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při Květné neděli. Poté uděluje věřícím popelec - každého označí popelem na čele a řekne přitom: "Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš" nebo "Obraťte se a věřte evangeliu".

Mše s udílením popelce se dnes konají po celé zemi. Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě ji večer bude sloužit arcibiskup Jan Graubner. V brněnském katedrále na Petrově povede ranní bohoslužbu emeritní biskup Vojtěch Cikrle, podvečerní biskup Pavel Konzbul.

Akademická farnost Praha v kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí pořádá tradiční Popelec umělců. Ten v tomto místě bývá spojen s představením uměleckého díla. Dnešní intervenci do sakrálního prostoru připravil sochař Jan Kovářík. Nazval ji Soustředění a v barokně vyzdobeném kostele má rozehrát mnohovrstevnatou hru dialogů, odkazů a asociací.

Budou ji tvořit desítky bílých segmentů různých nízkých kuželovitých až kapkovitých tvarů. Návštěvníkům má přinést právě to, co poskytuje postní doba - potřebu ztišení, zklidnění, koncentrace a soustředění se na podstatné roviny života a důležitost zdravých mezilidských vztahů.

Popelec umělců Akademické farnosti Praha má přes 25 let dlouhou tradici a navazuje na západoevropskou tradici vzniklou v Paříži před desítkami let při bohoslužbách za umělce padlé během první světové války.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď