Pompeo zrušil schůzku s Merkelovou a Maasem v Berlíně

foto Ilustrační foto - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo

Berlín/Moskva - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zrušil z "naléhavých důvodů" na dnešek plánované setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem zahraničí Heiko Maasem v Berlíně. Oznámilo to dnes velvyslanectví USA v německé metropoli. Podle ruské agentury TASS se Pompeo příští týden v úterý sejde v Soči s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a možná i s prezidentem Vladimirem Putinem.

O příčině zrušení berlínských rozhovorů se americká ambasáda nezmínila, a o to více se o nich v Německu spekuluje. "Z naléhavých důvodů musíme bohužel odložit setkání v Berlíně, ministr (Pompeo) se těší, že Berlín brzy navštíví," uvedlo pouze americké velvyslanectví.

Německá média zrušení dlouho očekávané návštěvy, které americká strana oznámila jen čtyři hodiny dopředu, hodnotí jako velmi překvapivé. Spekulují o tom, jestli Pompeo, který alespoň krátce telefonoval s Maasem, namísto Berlína nezamíří do Iráku nebo Afghánistánu.

Ve středu už bude Pompeo zase podle plánu v Londýně jednat s premiérkou Theresou Mayovou a ministrem zahraničí Jeremym Huntem. Podle agentury Reuters se očekává, že rovněž pronese projev o "zvláštních vztazích" Spojených států a Británie.

Návštěva Německa plánovaná na dnešek, při níž se mělo diskutovat o vztazích Západu s Ruskem a o vývoji ve Venezuele a na Ukrajině, měla být prvním Pompeovým jednáním v Berlíně od jeho nástupu do funkce loni v dubnu. Velmi očekávaná byla i kvůli tomu, že Berlín a Washington nyní dělí pohled na řadu otázek, ať už je to zvyšování výdajů na obranu, vztahy s Íránem nebo výstavba plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "I když mají být důvody odřeknutí nevyhnutelné, zapadají bohužel do současného klimatu vztahů obou vlád," míní šéf zahraničního výboru parlamentu Norbert Röttgen (CDU). Podobně dnes mluvili i další němečtí politici.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že Pompeo se příští týden v Soči možná po jednání s Lavrovem setká i s prezidentem Vladimirem Putinem. Spekulace ruských médií o možném novém rusko-americkém summitu komentoval mluvčí slovy, že žádné ujednání o schůzce Putina s prezidentem Donaldem Trumpem neexistuje.

Pompeo hovořil s Lavrovem ve Finsku především o výbušné situaci ve Venezuele. Lavrov jednání označil za konstruktivní, důraz se podle něj kladl na reálnou politiku, a ne na prohlášení určená veřejnosti.

Po schůzce s americkým ministrem Lavrov varoval před případným vojenským zásahem Spojených států ve Venezuele. Následky takového kroku by podle něj byly katastrofické. Pompeo novinářům řekl, že venezuelský prezident Nicolás Maduro se sice dál drží moci, ale už není s to vládnout své zemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 24. června 2019

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď