Pompeo: Trump buduje nový liberální světový pořádek

foto Ministr zahraničí USA Mike Pompeo

Brusel - Prezident Donald Trump buduje nový liberální světový pořádek, jehož základem je americká demokracie a vůdcovství. V projevu k diplomatům na dnešní bruselské konferenci americké organizace German Marshall Fund (GMF) to řekl ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Podle něj Trump nechce, aby Spojené ztráty ztratily vůdčí postavení v mezinárodní politice a nehodlá ani opouštět tradiční spojence.

"V té nejlepší tradici naší velké demokracie spojujeme šlechetné národy ve snaze vybudovat nový liberální pořádek, který by zabránil válkám a přinesl větší prosperitu," řekl Pompeo. "Pod prezidentem Trumpem neopouštíme roli mezinárodního lídra ani naše přátele," dodal.

Šéf americké diplomacie ve svém projevu kritizoval Írán a Čínu a řekl, že USA vždy jednají v zájmu mezinárodního společenství. "Dokonce i naši evropští přátelé někdy tvrdí, že nejednáme v zájmu svobodného světa. To ale jednoduše není pravda," zdůraznil Pompeo.

Americký ministr přicestoval do Bruselu kvůli dvoudenní schůzka ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance, která začala dnes.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď