Pompeo chystá další schůzku se severokorejskými činiteli

foto Ilustrační foto - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo

Washington - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo chystá v "co nejbližším termínu" schůzku se severokorejskými činiteli. Náplní jednání má být implementace výsledků nedávné vrcholné schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una v Singapuru. Informovala o tom podle agentury Reuters mluvčí ministerstva zahraničí USA Heather Nauertová.

Mluvčí novinářům řekla, že po historickém summitu z 12. června byl Washington v kontaktu se severokorejskou vládou. "Ministr Pompeo se s nimi setká a bude s nimi hovořit v co nejbližším termínu," řekla Nauertová. "V tuto chvíli nemůžeme ohlásit žádné schůzky nebo cesty," dodala mluvčí.

Trump a Kim na závěr singapurského summitu vydali společné prohlášení, v němž se KLDR zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. Trump rovněž slíbil, že USA pozastaví další manévry s jihokorejskou armádou, které KLDR považuje za provokaci a nácvik invaze.

Trump a Kim se dále mimo jiné dohodli, že USA a KLDR vyhledají, identifikují a repatriují pozůstatky amerických vojáků, kteří jsou od korejské války pohřešováni.

Už v singapurském prohlášení "se Spojené státy a KLDR zavazují k navazujícím jednáním, vedeným v co nejbližším možném termínu americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a příslušným vysoce postaveným úředníkem KLDR, o implementaci výsledků summitu USA-KLDR".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 1:00 4°C

Celá předpověď