Pomník v podobě traktoru připomíná Visací zámek, českou punkovou legendu

foto První punkový pomník v Praze byl odhalen 22. června 2022 při příležitosti 40. let působení skupiny Visací zámek. Má připomínat kiosek, kterému se říkalo stánek U Johna Debila. Autorem pomníku je sochař David Černý. Zleva kytarista Ivan Rut, zpěvák Jan Haubert, baskytarista Vladimír Šťástka, bubeník Jiří Pátek a kytarista Michal Pixa.

Praha - Traktor jako hlavní hrdina jedné z nejznámějších písní kapely Visací zámek se stal námětem pomníku této české punkové legendy. Stojí ode dneška na Strahově u tamějšího stadionu a poblíž někdejšího kiosku, jemuž se říkalo stánek u Johna Debila. O něm také kapela, která letos oslaví 40 let svého hraní, zpívala.

Fotogalerie

Obě písně zazněly dnes při představení pomníku, který pro kapelu vytvořil v růžové barvě sochař David Černý. Kapela traktor Zetor model 40, jehož jedno přední kolo je přetvořeno do velikého visacího zámku, pokřtila smíchovskou desítkou.

Výročí 40 let od svého prvního koncertu oslaví kapela 25. června koncertem u strahovského kolejního bloku 11, nedaleko klubu 007, místa prvního vystoupení Visacího zámku. Zahrají s nimi také Plexis a Znouzectnost a písničkář Záviš.

Členové kapely dnes vzpomínali na muže, který provozoval stánek proslavený jejich písní. Svou přezdívku si vysloužil svým jednáním a chováním, které se ne vždy slučovalo s představami těch, kteří si v kiosku kupovali alkohol a cigarety. Dnes muzikanti přidali k pobavení několika desítek pamětníků, kteří sledovali odhalení pomníku, pár historek. Uvedli, že pro sobotní koncert se jim podařilo získat jeho vnuka, který bude na místě čepovat pivo.

Visací zámek za datum svých narozenin považuje 7. prosinec, kdy se v roce 1982 na Strahově konal jejich první koncert. V obavě z návratu covidých uzávěr ale raději pořádají oslavy již v létě. Během sobotního koncertu bude kapela zapsána do České knihy rekordů za to, že hraje 40 let stále ve stejné sestavě. Vedle zpěváka Jana Hauberta ji tvoří Vladimír Šťástka (baskytara), Michal Pixa (kytara), Jiří Pátek (bicí) a Ivan Rut (kytara).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď