Polští odpůrci zákazu potratů vyšli do ulic, zadržena fotografka

foto Policisté zasahují na demonstraci proti zpřísnění zákona o potratech před před ministerstvem školství ve Varšavě, 23. listopadu 2020.

Varšava - Polská policie dnes zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující dnes na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Protesty se na různých místech Polska i přes pandemii covidu-19 konají už od 22. října, kdy ústavní soud označil za protiústavní tu část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na interrupci z tohoto důvodu v minulých letech připadalo 98 procent legálních potratů v Polsku. Nově mají zůstat povoleny interrupce pouze v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu. Rozhodnutí zatím v platnost nevstoupilo.

Za omezením možnosti podstoupit interrupci stojí politici vládnoucího národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS), jehož blízkým spojencem je katolická církev. Protesty organizuje hnutí nazvané Strajk Kobiet (Ženská stávka) a od října se jich zúčastnily podle agentur už stovky tisíc lidí. Agentura Reuters podotkla, že hlavním motivem demonstrací je protipotratový zákon, nicméně v protestech se projevuje i kritika strany Právo a spravedlnost a jí blízké katolické církve.

PiS podle ní čelí mimo jiné kritice kvůli Czarnekově jmenování ministrem školství. Šéf resortu letos prohlásil: "Braňme nás před ideologií LGBT a přestaňme poslouchat ty slabomyslnosti o nějakých lidských právech nebo nějaké rovnosti. Ti lidé nejsou rovní normálním lidem a přestaňme konečně s tou diskusí." Vládnoucí strana je rovněž kritizována za čím dál tvrdší zásahy policie vůči protestům, píše Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 5:00 11°C

Celá předpověď