Polský seriál Čtyři z tanku a pes měl reálný předobraz, pes byl ale kradený

foto Záběry z populárního polského televizního seriálu pro mládež. Na snímku: Lidka-Malgorzata Niemirská, Janek - Janusz Gajos (nahoře) a desátník Wichura-Witold Pyrkosz.

Varšava - Polský televizní seriál Čtyři z tanku a pes, natočený za komunismu podle stejnojmenné knižní předlohy, měl reálný předobraz a i některé válečné scény měly reálný základ. Osádka opravdového tanku číslo 102 sice neměla na věži nápis Rudý, ani Zrzek, ale skutečně měla psa Šarika. Ten byl ale kradený, upozornil server Onet.pl.

Šarik nepocházel ze Sibiře, ale tankisté si jej opatřili na jaře 1944 v okolí města Kiverce na Volyni (v současnosti na západě Ukrajiny) u hajného, jehož fena měla tři štěnata. To nejmenší se tak zalíbilo radistovi z tanku, že jej prostě ukradl. Hajný zprvu zuřil, ale nakonec jej umluvila žena, a tak nad tím nakonec mávnul rukou, a ze štěněte, zvaného polsky Kulka (Kulička), se stal další obyvatel tanku, napsal portál s odvoláním na vzpomínky velitele skutečného tanku č. 102, zachycené v knize Piotra Korczyńského, jejíž název by se dal přeložit jako Přežil jsem válku. Poslední vojáci bojujícího Polska.

Tehdejší velitel tanku 102 poručík Waclaw Feryniec se o pár měsíců později vyznamenal, jeho tank dopravil munici, jídlo a obvazy odříznuté sovětské jednotce. Když velitel tanku uslyšel v zákopech před sebou ruštinu, zavolal na vojáky - a ti odpověděli palbou. Nenarazil totiž na tehdejší sovětské spojence, ale na vlasovce, tedy Rusy bojující po boku Němců pod velením generála Andreje Vlasova. Feryniec i přes zranění obou nohou misi dokončil.

Realitě kupodivu odpovídala i scéna ze seriálu, kdy se polští tankisté vplíži do poškozeného německého tanku, ze kterého poté střílí na Němce. Ve skutečnosti ale autorem tohoto činu byl kapitán Viktor Ťufjakov, Rus přidělený k polské 1. tankové brigádě jako velitel tanku č.110, který byl za tuto akci později vyznamenán řádem Virtuti Militari.

Feryniec nakonec v armádě dosáhl hodnosti plukovníka. Ale o válce hovořil nerad, o prožitých hrůzách raději mlčel. Tvrdil, že nic zvláštního nevykonal a že skuteční hrdinové padli. Jeho syn se dozvěděl o tom, že otec byl pravzorem seriálových hrdinů, až v době, kdy dětská fascinace seriálem pominula - a jen mu bylo líto, že kdyby býval byl věděl, mohl být v širém okolí za hrdinu. Sám plukovník seriál v oblibě neměl. Zemřel v dubnu 2017.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď