Polským prezidentem zůstane Duda, klíčový spojenec vlády

foto Polský prezident Andrzej Duda a jeho manželka Agata Kornhauserová-Dudová na setkání s Dudovými příznivci ve druhém kole voleb polské hlavy státu 12. července 2020.

Varšava - Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to výsledky z 99,98 procenta volebních místností, o kterých dnes informovala státní volební komise. Poražený z nedělního druhého kola voleb, varšavský primátor Rafal Trzaskowski z opoziční proevropské Občanské platformy (PO), vítězi voleb pogratuloval.

Duda podle zveřejněných údajů získal 51,08 procenta hlasů. Trzaskowského podpořilo 48,92 procenta voličů, uvedla televize TVN 24. Účast činila 68,03 procenta.

"Gratuluji Andrzejovi Dudovi k vítězství. Kéž by toto volební období bylo skutečně jiné (než předchozí)," uvedl Trzaskowski podle TVN 24. Poděkoval také téměř deseti milionům voličů, kteří pro něj hlasovali, a slovy jedné populární písně vyjádřil naději, že "ještě bude velmi pěkně".

Dudovo vítězství znamená potvrzení mocenských pozic vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), která v Polsku v posledních letech obsadila většinu klíčových pozic veřejného života, včetně státních firem a veřejnoprávních médií. Její vláda si získala popularitu díky štědrým sociálním programům, prosadila ale i sporné reformy například v justici. Kvůli nim se podle domácích i zahraničních kritiků, včetně Evropské komise, soudnictví dostalo pod vliv politiků.

Duda, který vystupuje jako horlivý obránce konzervativních hodnot, jako je rodina v jejím tradičním pojetí, v předvolební kampani útočil na stoupence hnutí za posílení práv sexuálních menšin. V minulosti byl členem PiS, krátce po svém prvním zvolení prezidentem v roce 2015 se ale členství ve straně vzdal.

"Pokud se někdo cítil uražen mými činy nebo mými slovy, nejen během kampaně, ale v posledních pěti letech, přijměte prosím mé omluvy," řekl Duda na povolebním mítinku.

"Prosím, abyste mi pomohli spojit naše Polsko a společnost. Hluboce věřím, že si můžeme podat ruce a stisknout naše dlaně vřele a srdečně," řekl dnes prezident při setkání s občany ve vsi Odrzywól ve východní části centrálního Polska. Ujišťoval také, že chce vést takovou politiku, aby se rozvíjela celá země a nebylo rozdělení "na Polsko venkovské a městské, na Poláky z maloměst a velkoměst".

Zástupci opoziční Občanské platformy uvedli, že shromažďují informace o problémech, které hlasování podle nich provázely. "To byly více než organizační zmatky, vypadalo to, jako by se někdo úmyslně snažil snížit počet hlasů odevzdaných v zahraničí," tvrdí Tomasz Siemoniak z PO. Voliči si stěžovali, že nedostali včas hlasovací lístky. Před polským konzulátem v chorvatském Splitu museli voliči čekat ve frontě až šest hodin.

Hlasovat přišlo přes 68 procent voličů; více přilákal jen souboj Lecha Walesy a Aleksandra Kwaśniewského v roce 1995. Nynější prezidentské volby, jejichž první kolo se konalo před dvěma týdny, byly prvními, kdy všichni mohli hlasovat korespondenčně, kvůli pandemii nemoci covid-19.

Gazeta Wyborzca napsala, že více než polovinu Dudových voličů tvořili lidé po padesátce, třetinu hlasů dostal od lidí se základním vzděláním. V druhém kole prezident našel přibližně polovinu svých stoupenců na venkově. Trzaskowski vyhrál v devíti vojvodstvích, Duda v sedmi, rozložených hlavně na východě země. Dudova vítězství však byla podle serveru Onet s větší převahou. Oproti volbách v roce 2015 získal prezident podle listu Rzeczpospolita o 1,78 milionu hlasů víc.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď