V Polsku začal platit zákaz vjezdu pro ruské osobní automobily

foto Cedule na hraničním přechodu Náchod-Kudowa Zdrój, kde 27. února 2021 příslušníci polské pohraniční stráže začali kontrolovat auta směřující do Polska.

Varšava - V Polsku dnes začal platit zákaz vjezdu pro všechny osobní automobily s ruskou poznávací značkou. Krok, který Varšava oznámila v sobotu, je v souladu s posledními sankcemi Evropské unie uvalenými na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu. Podobná opatření v posledních dnech zavedlo i Finsko a pobaltské státy.

Zákaz vstoupil v platnost o půlnoci. Už dříve se týkal nákladních vozidel s ruskou poznávací značkou a polské úřady uvedly, že nyní se vztahuje na všechna ruská auta, ať už využívaná pro komerční účely, anebo soukromě. Nezáleží na tom, zda majitelem vozu je Rus, anebo občan jiné země.

"Platí zásada, že auto zaregistrované v Rusku nemá právo vjet do Polska," uvedl v sobotu ministr vnitra Mariusz Kamiński. Rusko označil za "hrozbu pro mezinárodní bezpečnost".

Varšava tímto krokem reaguje na vyjádření Evropské komise (EK), která v uplynulých dnech vyjasnila pravidla ohledně zákazu dovozu automobilů a osobních věcí z Ruska. Sankce se podle EK vztahují na veškerá auta z Ruska, tedy i na ta, jimiž cestují lidé a která na území Evropské unie vstupují pouze dočasně. Důvodem je snaha zabránit obcházení sankcí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď