Polsko a Izrael pobouřily výroky ukrajinského diplomata o Banderovi

foto Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk (na snímku z 12. května 2022).

Varšava - Polské představitele pobouřily výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Od ukrajinského diplomata se distancovalo i ministerstvo zahraničí v Kyjevě. Proti výrokům se ohradilo také izraelské velvyslanectví v Berlíně, podle něhož velvyslancova slova zlehčují holokaust.

"Bandera nebyl masovým vrahem Židů a Poláků," řekl Melnyk v rozhovoru s novinářem Tilem Jungem. Neexistují podle něho pro to důkazy. Antisemitismus Bandery a jím vedené Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) jsou součástí ruského podání dějin, uvedl Melnyk. Partyzáni OUN přitom měli v roce 1943 na svědomí vyhánění Poláků z dnešní západní Ukrajiny, které nepřežily desítky tisíc lidí. Vraždili také Židy a volyňské Čechy.

Melnyk v rozhovoru zločiny na Volyni nepopřel, řekl ale, že "takové masakry prováděli také Poláci". Podle výzkumů polských historiků zemřelo asi 60.000 Poláků a 3000 Ukrajinců.

Náměstek šéfa polské diplomacie Marcin Przydacz řekl, že "takové výroky jsou nepřijatelné". Ministr zahraničí Zbigniew Rau na twitteru napsal, že kvůli Melnykovým výrokům falšujícím historii mluvil se svým ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou. Poděkoval mu za "rychlou intervenci v této věci".

Kontroverzní vyjádření neunikla ani Izraeli. "Výroky ukrajinského velvyslance jsou zkreslováním historických skutečností, zlehčováním holokaustu a urážkou těch, které Bandera a jeho lidé zavraždili," uvedla izraelská ambasáda na twitteru. Melnykovy výklady podle ní také "podkopávají statečný boj ukrajinského lidu za život podle demokratických hodnot a v míru".

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nykolenko uvedl, že "názory Andrije Melnyka, které dal najevo v rozhovoru s německým novinářem, jsou jeho osobní a nemají nic společného se stanoviskem" Kyjeva. Dodal, že Ukrajina je přesvědčena, že vztahy mezi ní a Polskem jsou v současnosti na vrcholu. Polsko patří k hlavním spojencům Ukrajiny, která čelí ruské agresi. Dodává jí zbraně, politickou i humanitární podporu a poskytlo také útočiště několika milionům válečných uprchlíků.

Stepan Bandera za druhé světové války jako vůdce ukrajinských nacionalistů vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu. Po válce uprchl do Německa, kde ho v roce 1959 zavraždil agent sovětské tajné služby KGB.

Melnyk coby ukrajinský velvyslanec v Německu vzbuzuje kontroverze kvůli svým nediplomatickým výrokům. Po vypuknutí nynějšího rusko-ukrajinského konfliktu otevřeně kritizoval politiku vlády Olafa Scholze vůči Kyjevu, kancléře označil za urážlivku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď