Polsko oznámilo zadržení Maročana s vazbami na teroristy

foto Pouta - zatčení - ilustrační foto.

Varšava - Polsko v září 2016 zadrželo Maročana, který má vazby na teroristické hnutí Islámský stát a také na pachatele teroristického útoku v Paříži v listopadu 2015. Oznámila to dnes polská prokuratura s tím, že muž, který se prokazoval v Rakousku vydaným dokladem syrského běžence, do Polska přicestoval přes Českou republiku. Podle informací deníku Rzeczpospolita byl Maročan odhalen díky spolupráci evropských a amerických tajných služeb; česká Bezpečnostní informační služby (BIS) dnes potvrdila, že na akci měla podíl.

Maročan s teroristy podle polských vyšetřovatelů spolupracoval od prosince 2014 do září 2016 a pachateli útoku v Paříži Abdelhamidu Abaaoudovi pomáhal jako informátor. "Měl sbírat a předávat informace z trasy, kterou se Abaaoud pohyboval po Evropě. Udržoval rovněž kontakty s jinými džihádisty spojenými s IS," sdělil polské tiskové agentuře PAP mluvčí polského ministra koordinujícího práci bezpečnostních složek Stanislav Žaryn.

Útok v Paříži si vyžádal 130 mrtvých a 350 zraněných. Belgičana marockého původu Abaaouda zabila policie při následném zátahu na pařížském předměstí.

V Polsku se jedná o první případ tohoto druhu, napsala agentura AFP. Poláky podle ní na stopu přivedly unijní země. Polská média tvrdí, že první informaci poskytla americká rozvědka. Mluvčí BIS Ladislav Šticha dnes serveru Aktuálně.cz řekl, že BIS předala informace svým polským partnerům.

"Mohu potvrdit, že na začátku úspěšné mezinárodní spolupráce několika zpravodajských služeb stály informace z Bezpečnostní informační služby," řekl Šticha. "Našim operativcům se v roce 2016 podařilo zachytit závažné informace o teroristovi marockého původu, který se pohyboval mezi Českou republikou a Polskem. Vše jsme okamžitě poskytli polským partnerům a na jejich základě byla zahájena mezinárodní operace, na jejímž konci byl tento nebezpečný terorista dopaden," dodal Šticha.

"V telefonu Murada T. jsme našli fotografie s návodem na výrobu výbušných improvizovaných zařízení, která mohou být odpálena s pomocí mobilu, a také objekty, kde mohly být výbušniny použity," uvedla bez upřesnění polská prokuratura. Ta celé jméno Maročana nezveřejnila, sdělila jen, že byl zadržen 5. září 2016 v Rybniku na jihu Polska nedaleko hranic s Českem.

Prokuratura je podle deníku Rzeczpospolita přesvědčena, že muž žádný útok v Polsku nepřipravoval, jeho konečným cílem zřejmě bylo Německo. Maročan je v Polsku obviněn ze spolupráce s teroristy a hrozí mu až osm let vězení. Na proces čeká ve vazbě. Obviněn je také kvůli držení zakázaných drog a za používaní falešných dokladů, za což mu hrozí tři roky vězení.

Osmadvacetiletý Murad T. původem z Casablanky se během pobytu v Evropě vydával za nezletilého syrského uprchlíka z Halabu (Aleppa) a několikrát svou identitu změnil. Podle deníku Rzeczpospolita se do západní Evropy dostal přes Řecko, Maďarsko, Srbsko a Maďarsko.

Za syrského nezletilého uprchlíka se začal vydávat v Srbsku; v Rakousku, kam se dostal z Maďarska, posléze změnil datum narození a v únoru 2015 požádal o povolení ke stálému pobytu. Pod touto identitou pobýval ve Vídni, v Česku i v Polsku.

Z Rakouska pokračoval v březnu 2016 přes Česko do Polska, napsal deník Rzeczpospolita. V Rybniku měl podle médií pronajatý byt na polské jméno. Předtím na polském území pobýval v dalších městech nedaleko českých hranic, v Katovicích a Slezské Rudě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď