Evropské země i další státy zpřísňují opatření kvůli šíření viru

foto Nemocnice v italském městě Brescia 16. března 2020.

Brusel/Peking/Soul - Evropské země i další státy po celém světě zavádějí přísnější opatření ve snaze bránit šíření koronaviru. Zavírají hranice, školy, obchody, restaurace či bary. Zatímco v Číně se denní nárůst nakažených trvale snižuje, v evropských zemích infikovaných přibývá. Úřady pevninské Číny v neděli zaznamenaly 16 dalších případů nákazy novým typem koronaviru, 14 lidí nově infekci podlehlo. V Itálii vzrostl počet mrtvých na 2158 z nedělních 1809, tedy o 349. Írán pak hlásí 129 nových obětí. Celosvětově počet mrtvých podle propočtů agentury AFP přesáhl 7000 a nakažených 175.500. Je mezi nimi nově například i britský herec Idris Elba.

Nejhůře zasažená evropská země Itálie také potvrdila 3233 nových případů nákazy, celkový počet infikovaných nyní činí 27.980. Podle šéfa italské civilní obrany Angela Borrelliho počet nově nakažených klesá.

Počet nakažených novým virem ve Španělsku vzrostl podle deníku El País na 9300 a počet obětí na 330 z 288 hlášených v neděli. Španělsko o půlnoci uzavře pozemní hranice cizincům.

Drastická opatření proti pandemii už ohlásila i německá kancléřka Angela Merkelová. V zemi se v následujících dnech uzavřou obchody, kromě potravin či drogerií, a také bary, kulturní zařízení či sportoviště. V Německu za posledních 24 hodin přibylo tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem je jich přes 6000. Na COVID-19 zemřelo už 13 lidí.

Stav nouze dnes vyhlásilo Švýcarsko. V této alpské zemi musí od půlnoci zůstat zavřené téměř všechny obchody, všechny restaurace, trhy, muzea či zábavní podniky.

Británie, kde vir zabil 53 lidí, od úterka zakáže akce s velkou účastí. Premiér Boris Johnson řekl, že se lidé mají vyhnout kontaktu s ostatními a měli by pracovat z domova. Omezit pohyb obyvatel na veřejnosti se od úterý chystá Francie.

Polsko dnes oznámilo 25 nových případů nákazy, celkový počet nakažených v zemi tím vzrostl na 150. Nakazil se i polský ministr životního prostředí Michal Wos. I maďarský premiér Viktor Orbán ohlásil zpřísnění opatření, nově bude uzavřena hranice pro cizince.

Evropská komise navrhla na 30 dní dočasně zakázat občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Uzavírání vnitřních hranic komise kritizuje. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prohlásil, že se od úterního poledne na 30 dní uzavřou vnější hranice schengenského prostoru.

Ekonomika EU letos podle komise v důsledku pandemie pravděpodobně klesne zhruba o procento. Krize dolehne i na automobilový průmysl. Všechny tři slovenské továrny německého automobilového koncernu Volkswagen zastavují výrobu. Francouzský výrobce automobilů PSA kvůli viru dočasně uzavře své evropské závody včetně trnavského.

Americké akcie utrpěly nejprudší pokles od roku 1987 kvůli obavám z recese v důsledku koronaviru. Dow Jonesův index se propadl o téměř 13 procent.

V pevninské Číně se od začátku nynější pandemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nakazilo 80.860 lidí, z nichž 3213 zemřelo.

V silně zasaženém Íránu počet obětí nového koronaviru stoupl o dalších 129 lidí. Celkem si tak COVID-19 v islámské republice vyžádala 853 mrtvých z 14.991 nakažených.

Kvůli obavám ze šíření koronaviru budou ode dneška dočasně zavřené státní školy v New Yorku. Starosta Bill de Blasio pak v úterý hodlá nařídit také přerušení provozu desítek tisíc barů, restaurací, kaváren a kulturních zařízení.

Kanada uzavře hranice pro všechny cizince kromě Američanů. Ruská vláda se rozhodla zakázat od středy do 1. května vstup do země všem cizincům. Ukrajina od úterý zavírá mimo jiné nákupní střediska, kavárny, restaurace, bary i jídelny rychlého stravování.

Argentina na 15 dní uzavře své hranice. V Guatemale a Mexiku na nemoc způsobenou koronavirem zemřeli první lidé. Venezuela vyhlásila karanténu v sedmi svých státech.

Epidemie koronaviru se začíná šířit i v subsaharské Africe. Nejvíce postiženou zemí je tam zatím Jihoafrická republika, která hlásí přes 60 případů infekce.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes vyjádřil "hlubokou obavu" z rozšíření viru do chudších zemí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď