Polsko je připravené Ukrajině poskytnout stíhačky MiG, ale jen společně s NATO

foto Ilustrační foto - Dva stíhací letouny MiG-29 (nahoře a dole) a dva stroje F-16 polské armády na letecké show.

Varšava - Polsko je připravené Ukrajině poskytnout k obraně proti ruské invazi stíhačky MiG-29, ale jen pokud bude v této podpoře součástí širší koalice zemí v Severoatlantické alianci (NATO). Dnes to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, který tak zopakoval již známé polské stanovisko, informovala agentura Reuters.

Polsko poprvé nabídlo, že stíhací letouny MiG-29 Ukrajině poskytne už v prvních týdnech invaze. Polské ministerstvo zahraničí 8. března 2022 oznámilo, že je připravené přemístit všechny své stíhačky sovětské konstrukce MiG-29 na americkou základnu Ramstein v Německu, odkud by prostřednictvím NATO byly předány Ukrajině. Návrh tehdy zavrhnul Bílý dům s tím, že by šlo o "vysoce riskantní krok". V prvních týdnech invaze se vojenská pomoc západních zemí pro Ukrajinu omezovala především na munici, ruční zbraně a jiné vojenské vybavení.

Nyní, o téměř rok později, kdy západní státy Kyjevu přislíbily dodání moderních bojových tanků, je debata o poskytnutí stíhacích letounů ukrajinské armádě napříč NATO živější. Stále pokročilejší vojenské pomoci se dožaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který i na základě západních zpravodajských informací očekává novou ruskou ofenzivu s větším využitím ruského letectva.

Polsko je nicméně připravené stíhačky poskytnout jen v součinnosti s NATO a bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby i například německý ministr obrany Boris Pistorius ve svých prohlášeních v uplynulých dnech dali najevo, že dodávka stíhaček Kyjevu je předmětem diskuse, není však v dohledné době v plánu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď