Politologové: Zeman dokázal zmobilizovat nevolicí sympatizanty

foto Prezident Miloš Zeman přichází na tiskovou konferenci v TOP Hotelu Praha, poté co byl 27. ledna 2018 oznámen výsledek druhého kola prezidentských voleb. Zeman byl zvolen i na další funkční období.

Praha - O vítězi prezidentských voleb rozhodla volební účast, Miloš Zeman dokázal zmobilizovat sympatizanty, kteří v prvním kole nepřišli. Poražený Jiří Drahoš nebyl v kampani tak přesvědčivý. Shodli se na tom politologové, které oslovila ČTK. Vítězství Zemana dá podle nich i větší klid premiérovi vlády v demisi Andreji Babišovi pro vyjednávání podpory své vlády.

"Miloš Zeman dokázal zmobilizovat mnohem více voličů, než kteří ho přišli zvolit v prvním kole a dokonce i více, než kteří ho přišli volit ve druhém kole první volby," upozornil politolog Tomáš Lebeda. Podle něj je jasné, že ne všichni Zemanovi sympatizanti v prvním kole k volbám přišli. Politolog Daniel Kunštát poznamenal, že současná hlava státu dokázala zmobilizovat "mlčící masu" v určitých regionech, a to v Moravskoslezském kraji a v pohraničí severozápadních Čech.

Drahoš podle politologů nedokázal přesvědčit voliče neúspěšných kandidátů. Ačkoliv Jiří Drahoš reprezentuje v podstatě polovinu voličů, už od začátku bylo jasné, že není člověk, který by jednoznačně vyčníval, podotkl Kunštát. Chybí mu rétorické schopnosti, neměl tah na branku a roli hrála i jeho politická nezkušenost, dodal.

Aby Drahoš zvítězil, musel by za sebou postavit složitou koalici voličů, míní politolog Ladislav Mrklas. "Byla celá řada témat, která je od sebe oddalovala, některá Drahošova vystoupení byla tak vyhraněná, proevropská, že mohl ztratit část voličů ODS," uvedl. Druhým faktem, který mohl o výsledku rozhodnout, byl podle něj ten, že se Drahoš po prvním kole daleko více vyhranil proti Babišovi. "Zapomněl na to, že velmi podstatnou část jeho elektorátu v prvním kole byli voliči ANO a ti si samozřejmě přejí, aby Babiš byl premiérem," dodal.

Vítězství Zemana dá nyní podle Lebedy Babišovi větší klid na práci, což potvrdil i sám Zeman. Dnes odpoledne prohlásil, že jeho zvolení znamená, že nebude "vydírat" předsedu hnutí ANO Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády. Před volbami řekl, že v případě svého zvolení bude po Babišovi požadovat podpisy 101 poslanců, kteří kabinet podpoří, v případě prohry Babišovu vládu jmenuje bez splnění této podmínky.

Na druhou stranu by Lebeda spojenectví Zeman-Babiš nepřeceňoval. "Pro oba bylo výhodné do tohoto okamžiku, nyní je výhodné pro Babiše," řekl. Zeman už vítězství má, teď bude záležet na tom, zda Zeman jejich vztah nerozvolní, dodal. Podle Kunštáta je Babiš druhým vítězem voleb. Předpokládá, že na podporu vlády nakonec kývnou komunisté, SPD a ČSSD.

Zemanovo vítězství bude mít také vliv na situaci v ČSSD, podotkl Mrklas. Příležitosti se podle něj snaží chopit úřadující předseda Milan Chovanec, který dnes pozval Zemana na únorový sjezd ČSSD v Hradci Králové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď