Politolog: Program v zahraniční politice a EU je průsečíkem pozic všech stran

foto Ilustrační foto - Premiér Petr Fiala uvedl do funkce ministra zahraničí Jana Lipavského, který úřad převzal po Jakubu Kulhánkovi, 18. prosince 2021 v Praze.

Praha - Kapitoly o zahraniční politice a evropských záležitostech ve vládním programovém prohlášení jsou podle politologa Petra Kanioka z Masarykovy univerzity v Brně racionálním průsečíkem pozic všech koaličních stran. Na dotaz ČTK dnes ale také řekl, že je zarážející dublování odstavců o EU a předsednictví v obou kapitolách. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza uvedl, že evropská část programu je napsána moderně a efektivně.

"V obsahové rovině jsou obě kapitoly racionálním průsečíkem pozic všech koaličních stran, žádné překvapení neobsahují," uvedl Kaniok. Za nelogické považuje odstavce o EU a předsednictví v obou kapitolách. "Evropská integrace by snad po 17 letech členství Česka v EU už neměla být 'cizí' agendou, kterou je potřeba rámovat zahraničím, ale domácí věcí - působí napříč sektory, Česko ji má možnost zásadně ovlivňovat," poznamenal.

Vláda podle Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky prioritami potvrdila dřívější proklamace. Očekává, že ve spolupráci s V4 bude kabinet více pragmatický a linka mezi Prahou a Budapeští nebude tak silná jako za předchozí vlády. Z regionálních spojenců chybí důraz na Rakousko, lze ale očekávat aktivní rozvoj vztahů i s ním, míní.

"Významné v bezpečnostní i politické oblasti budou také vztahy se stále agresivnějším Ruskem, jejichž revizi vláda slíbila připravit, což se v kontextu vrbětické eskalace a nadcházejících jednání o budoucnosti bezpečnostní architektury v Evropě jeví jako více než logické," poznamenal Havlíček. "Obecně hraje významnou roli otázka bezpečnosti, obranné politiky a společenské odolnosti, a to i z hlediska investic, což představuje výrazný posun od předchozího období," dodal.

Předsednictví je podle Havlíčka zajímavou příležitostí, jak zlepšit v minulosti spíše slabé pouto na Francii, která Evropě předsedá před Českem. "Další zajímavou příležitostí, kterou si vláda Petra Fialy správně uvědomuje, je šance proměnit spíše skeptický pohled Čechů na fungování EU, které se díky minulému předsednictví podařilo u české veřejnosti zlepšit," uvedl.

V současné atmosféře uvnitř EU podle něj bude značnou výzvou otázka dalšího rozšiřování bloku o státy západního Balkánu, zejména o Albánii a Severní Makedonii. "Tato politika přitom hraje dlouhodobě výraznou roli v českém uvažování o vnějších vztazích EU," poznamenal. "Zajímavým způsobem reaguje programové prohlášení na budoucí uspořádání Evropské unie, když kabinet vyzdvihuje princip subsidiarity a proporcionality jako reakci na údajný 'demokratický deficit' uvnitř unie," doplnil Havlíček.

Místopředseda sněmovního zahraničního i evropského výboru Jaroslav Bžoch (ANO) míní, že v programovém prohlášení není moc nového. Považuje za dobré, že vláda bude navazovat na zahraniční politiku předešlých kabinetů. "Bohužel mi ale chybí konkrétní kroky, které chce vláda dělat. Například u revize vztahů s Ruskem a Čínou, ale i dalších oblastí, které v prohlášení zmiňuje," napsal ČTK.

"Jsem rád, že je evropská část vládního programu napsána moderně a efektivně. Klíčovým poselstvím podle mne je 'vrátíme Česku pověst spolehlivého a respektovaného partnera'. Když totiž chceme a dobře se připravíme, umíme v EU prosadit hodně," uvedl Prouza.

Za důležité má, že vláda chce zpracovávat kvalitní analýzy dopadů a hledat partnery v celé Evropě. "Oceňuji, že vláda slibuje aktivnější dialog o českých prioritách i o budoucnosti EU jako celku, naše předsednictví pro to bude ideálním nástrojem," doplnil. Je také rád za zmínky o navýšení peněz na transformaci české ekonomiky, větší zapojení do unijních programů ve vědě a výzkumu či aktivní účasti Česka na evropských projektech ekonomické spolupráce. "Pro české firmy to bude výborný nástroj pro další modernizaci a zvýšení podílu finální výroby," dodal Prouza.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď