Politiky názory lidí nezajímají, myslí si čtyři pětiny Čechů

foto Ilustrační foto - Zástupci Poslanecké sněmovny a ministři v demisi čekají na začátek druhé inaugurace prezidenta Miloše Zemana 8. března 2018 ve Vladislavském sále Pražského hradu. Vpředu zleva ministři zahraničí Martin Stropnický, obrany Karla Šlechtová, spravedlnosti Robert Pelikán a dopravy Dan Ťok.

Praha - Názory lidí politiky spíše nezajímají, myslí si 79 procent Čechů. Opačný názor má 16 procent dotázaných. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Výsledky jsou podobné jako ve stejném průzkumu v posledních třech letech.

Vůbec žádný z politiků se o názor veřejnosti nezajímá podle 13 procent Čechů. Dalších 28 procent se domnívá, že zájem o názor lidí má naprostá menšina politiků a 38 procent lidí odpovědělo, že "spíše menšina".

Optimističtěji se na zájem politiků o mínění občanů dívají ti, kteří svoji životní úroveň hodnotí jako dobrou. Přesvědčení, že se o jejich názory nezajímá nikdo z politiků, je častější u lidí, kteří nechtějí přijít k volbám, nejsou spokojeni s fungováním demokracie, s politickou a ekonomickou situací či obecně se svým životem. Myslí si také, že pro lidi, jako jsou oni, je jedno, zda je demokratický nebo nedemokratický režim.

Dvě třetiny Čechů míní, že mají možnost se otevřeně vyjadřovat k problémům ve společnosti. Polovina lidí se pak domnívá, že má možnost ovlivnit řešení problému ve své obci. U veřejné sféry ale už převládají negativní odpovědi. Celkem 53 procent dotázaných nevěří, že mají možnost dosáhnout svých oprávněných požadavků. Čtyři pětiny si myslí, že nemohou ovlivnit řešení problémů na celostátní úrovni.

Možnosti ovlivňovat veřejnou sféru lépe hodnotili lidé, kteří považují životní úroveň své domácnosti za dobrou, lidé spokojení s fungováním demokracie, lidé s vyšším vzděláním a ti, kteří považují demokracii za nejlepší možný způsob vlády.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 15. února a zúčastnilo se ho 1119 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď