Politico:Skandál okolo Hlubučka před českým předsednictvím otřásá vládní koalicí

foto Ilustrační foto - Policisté přivádějí bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) k soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku, 17. června 2022, Praha.

Brusel - Skandál okolo nyní již bývalého náměstka pražského primátora a člena Starostů a nezávislých (STAN) Petra Hlubučka ohrožuje stabilitu české vládní koalice, napsal bruselský server Politico. Připomíná, že Česká republika za necelé dva týdny stane v čele Evropské unie jako předsedající země.

Hlubuček je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku. Minulý týden podal na svůj post na pražském magistrátu rezignaci. Kvůli stykům s dalším obviněným, podnikatelem Michalem Redlem, oznámil v neděli rezignaci z funkce ministra školství i místopředsedy STAN Petr Gazdík.

Gazdík uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu a koalici na prahu předsednictví v Evropské unii. Tento vývoj "otřásá koaliční vládou, která se (loni) v listopadu utvořila po slibech, že u cynických voličů obnoví důvěru v mainstreamovou politiku", píše Politico. Koalice slibovala i vymýtit korupci a obnovení liberální demokracie, dodává server.

V souvislosti se skandálem a odchodem Gazdíka z vedení uspíší STAN svůj mimořádný sněm a v polovině prázdnin stranu proto čeká volba nového vedení.

Možné zhroucení STAN by podle serveru Politico vedlo k ohrožení pozice premiéra Petra Fialy. Vládní koalice má v parlamentu 108 křesel, z nichž 37 patří poslancům Pirátů a STAN. Ztráta většiny by mohla otevřít cestu předchozímu premiéru Andreji Babišovi, jehož opoziční ANO má 72 křesel.

Česká republika 1. července převezme předsednictví EU po Francii. Politico připomíná, že poslední české předsednictví v roce 2009 poznamenaly politické bouře na domácí půdě. Tehdejší vládě Mirka Topolánka poslanci vyslovili nedůvěru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď