Politico: Po Sessionsovi mohou v USA skončit i další ministři

foto Ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenová.

Washington - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions ve středu na výzvu prezidenta Donalda Trumpa odstoupil z funkce. Nejspíš ale nebude jediným ministrem, který do konce roku přijde o post. Trump totiž diskutuje se svými poradci i o dalších změnách a spekuluje se o konci ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenové či ministra vnitra Ryana Zinkeho, napsal server Politico.

Podle serveru tyto "dramatické výměny ve vládě mohou vést ke změně charakteru (Trumpovy) administrativy, zároveň ale mohou prezidentovi způsobit i nové bolení hlavy". Nebude totiž jednoduché najít za vyhozené ministry náhradu.

Na ministryni pro vnitřní bezpečnost Nielsenové údajně šéfovi Bílého domu vadí její slabé vystupování pokud jde o bezpečnost na amerických hranicích. Nahradit by ji měl Trumpův známý podporovatel, ultrakonzervativní politik Kris Kobach. Ten se v úterních volbách ucházel o post guvernéra Kansasu, voliči ho ale odmítli. Již nyní je nicméně Trumpovi jasné, že se schválením Kobacha v Senátu bude mít velký problém, napsal server Politico. Druhým možným kandidátem na funkci ministra pro vnitřní bezpečnost je floridská ministryně spravedlnosti Pam Bondiová, která je dlouholetou přítelkyní a stoupenkyní prezidenta.

O své křeslo se nově může bát i ministr vnitra Ryan Zinke, který čelí vyšetřování kvůli svým obchodním aktivitám mimo ministerstvo. Trump na středeční tiskové konferenci uvedl, že na obvinění proti Zinkemu má v plánu podívat se v příštích dnech. "Budeme o tom vědět víc nejspíš do týdne," dodal. Zinke sloužil do roku 2008 u zvláštních sil amerického námořnictva a patřil k Trumpovým prvním podporovatelům. Prezident ho v minulosti dokonce označil za jednoho ze svých oblíbených ministrů. Ministerstvo vnitra má v USA mimo jiné na starosti správu národních parků a ochranu přírody.

"Při zvažování osudů úředníků jako je Nielsenová a Zinke se bude Trump rozhodovat mezi touhou vyhodit osoby, které nemá rád nebo které mu připadají neužitečné, a vidinou masových vyhazovů a nejspíš nepříjemných bojů v Senátu ohledně potvrzení nových lidí ve funkcích," napsal server Politico s odkazem na několik zdrojů blízkých Bílému domu a prezidentu Trumpovi.

Již před pár dny informovala americká média, že Trump vybral náhradu na uvolněný post americké vyslankyně při Organizaci spojených národů. Funkci by měla zaujmout bývalá moderátorka stanice Fox News a dosavadní mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová. I její stoupenci si ale kladou otázky ohledně jejích zkušeností, a je možné, že pro ni Trump nezíská dostatečnou podporu ani v Senátu, kde si republikáni při úterních volbách upevnili svou většinovou pozici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď