Politický spor Trumpa s Pelosiovou se přenesl do osobní roviny

foto Zástupkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová.

Washington - Vášnivý politický spor mezi republikánským prezidentem USA Donaldem Trumpem a demokratickou předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou se přenesl do osobní roviny a nevyhýbá se ani silným výrazům. Oba politici se obviňují z neschopnosti vést úřad, pro Trumpa je Pelosiová "šílená Nancy", šéfka sněmovny volá po "intervenci" Trumpovy rodiny, která by Spojené státy zachránila před jejich vlastním prezidentem.

Konflikt podle amerických novinářů symbolizuje rozdělení společnosti po Trumpově vítězství ve volbách v roce 2016. Míru, únosnou pro liberální média, spor mezi prezidentem a šéfkou dolní parlamentní komory překročil ve čtvrtek. Pelosiová veřejně zpochybnila Trumpovy mentální schopnosti řídit stát a vyzvala jeho spolupracovníky a rodinné příslušníky, aby zasáhli "pro dobro národa". Prezidentovi doporučila, aby si vzal dovolenou.

Šéf Bílého domu reagoval už několikrát opakovaným prohlášením o "šílené Nancy". Pelosiová je podle Trumpa k ničemu. "Šílená Nancy... Sledoval jsem ji včera, byla úplně šílená," řekl. Sám sebe pak podle svědectví přítomných novinářů označil za osobu "mimořádně pevného ducha". Reakce přišla vzápětí. "Až se mimořádně pevný duch začne chovat jako prezident, budu s ním ráda spolupracovat na infrastruktuře, obchodu a dalších otázkách," napsala Pelosiová na twitteru.

Čtvrteční výměna názorů se uskutečnila den po roztržce v Bílém domě, kde měl prezident s demokraty jednat o politických prioritách vlády. Trump ze schůzky po několika minutách naštvaně odešel, když Pelosiové a šéfovi demokratické většiny ve sněmovně Chucku Schumerovi vyčetl vyšetřování, které demokraté vedou proti jeho štábu i jeho samému po zveřejnění zprávy o vlivu Ruska na prezidentské volby.

Pelosiová prohlásila, že Trumpově jednání nerozumí. "Každopádně se modlím za prezidenta Spojených států," řekla novinářům. "Nancy, díky moc za tvé modlitby, vím, žes to myslela vážně!" vzkázal jí ironicky prezident na twitteru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď