Politici znovuotevřeli budovu Národního muzea - videozáznam

foto Slavnostní otevření historické budovy Národního muzea v Praze 27. října 2018. Pro veřejnost se muzeum otevře 28. října po 42 měsících rekonstrukce.

Praha - Projevy prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy slovenské vlády Petera Pellegriniho znovuzahájily v sobotu odpoledne provoz historické budovy Národního muzea v Praze. Po 42 měsíců dlouhé rekonstrukci muzeum oficiálně krátce před 17:00 otevřeli Babiš s Pellegrinim, když společně rozezněli zvon. Veřejnosti se muzeum otevře v neděli. Babiš v proslovu ocenil přínos ředitele muzea Michala Lukeše při rekonstrukci. Zeman by na něj měl myslet za rok při výběru lidí, kterým udělí státní vyznamenání, konstatoval.

Premiér ocenil schopnost Československa a Česka opakovaně generovat světově významné osobnosti, i když po roce 1948, 1968 a při dalších historických událostech řada občanů odešla ze země. Lidé v Česku si podle něj mají víc věřit, přestat s nadáváním, brbláním a vykopáváním příkopů mezi sebou. "My na to máme. Myslím, že to cítíme všichni, tak ať to ví celý svět," konstatoval Babiš.

Češi se podle premiéra dokážou vždy rychle zorientovat, přicházet s novými řešeními. "Ani 50 let potlačování svobody z nás nevytlouklo kreativitu, pracovitost, zručnost," uvedl. Zmínil některé vědce, spisovatele, filmaře i sportovce, kteří podle něj představují a představovali "světovou extraligu".

Videozáznam ze slavnostního otevření Národního muzea:

Pellegrini uvedl, že navzdory některým peripetiím je vztah Česka a Slovenska ve světě vzorem. Vzájemných vztahů si podle něj musejí oba státy vážit, ale nespoléhat se na to, že přicházejí automaticky. "Kultivujme naše přátelství při každé příležitosti. Ve složitých časech se potřebujeme ještě více než kdykoliv předtím," uvedl.

Zeman kritizoval, že se v Praze nedaří stavět nové krásné budovy. Popřál politikům, kteří se ujímají města po nedávných komunálních volbách, aby měli odvahu preferovat moderní soudobé architekty. "Vzpomeňte na osud knihovny (Jana) Kaplického na Letenské pláni, mělo to být magické oko nad Prahou, z tohoto oka nezbylo nic kvůli politickým šarvátkám," uvedl.

Záznam videomappingu na budovu Národního muzea:

Slavnostní zahájení dnes v Pantheonu muzea, který zdobí busty významných osobností především z doby budování muzea, zahájily hymny Slovenska a Česka, následoval filmový sestřih klíčových momentů společného století Čechů a Slováků. Po projevech zazněla v premiéře sinfonietta Monumenta Bohemica autora Aleše Březiny v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Otevření muzea večer završil desetiminutový videomapping na fasádu objektu. Prostorová projekce s názvem Svědek dějin nabídla průřez československými dějinami, kterým Národní muzeum díky své poloze jako tichý svědek přihlíželo. Videomapping sledovalo ze zaplněného Václavského náměstí veliké množství lidí, přišlo jich pravděpodobně více, než pořadatelé čekali, mnozí byli zklamáni z toho, že špatně viděli.

Budova se návštěvníkům otevře v neděli v 10:00. K vidění budou dvě výstavy k výročí vzniku Československa a muzea a interiéry v přízemí a prvním patře. Oblíbenou velrybu a stálé expozice spatří návštěvníci až v příštím roce. Náklady na rekonstrukci byly 1,8 miliardy korun, výstavní prostory se díky ní rozšíří o 30 procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 16. ledna 2019

Očekáváme v 13:00 6°C

Celá předpověď