Politici polské vládnoucí strany po kritice Babiše útočí na Jourovou

foto Ilustrační foto - Setkání místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové s novináři u příležitosti končícího českého předsednictví v Radě Evropské unie, 20. prosince 2022, Praha.

Varšava - Politici polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v souvislosti s kritikou na adresu Andreje Babiše zaútočili i na eurokomisařku Věru Jourovou. Ta současné polské vládě vytýká porušování principů právního státu. Jeden ze zástupců PiS kandidáta na českého prezidenta obvinil z napojení na Rusko. Poláky zaskočil Babišův výrok v nedělní debatě s jeho protikandidátem Petrem Pavlem, ve které řekl, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě neposlal. Později svá slova korigoval.

"Babiš - kandidát na českého prezidenta, agent státní bezpečnosti, řekl v debatě, že by neposlal armádu na pomoc Polsku. Bývalý premiér, který způsobil problémy a tresty kvůli Turówu, a navrhnul Jourovou," napsala o šéfovi ANO europoslankyně za Právo a spravedlnost (PiS) Beata Mazureková.

Jourová je bývalou místopředsedkyní ANO a od roku 2014 působí jako eurokomisařka. V současné unijní exekutivě má na starosti hodnoty a transparentnost a z titulu své funkce často kritizuje úroveň právního státu v Polsku. Brusel už léta vede s Varšavou spor kvůli justiční reformě, která podle něho i podle různých mezinárodních organizací a polské opozice porušuje principy právního státu. Komise kvůli tomu zatím Varšavě neuvolnila výplatu peněz z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19.

Česko v únoru 2021, tedy v době Babišovy vlády, podalo u Soudního dvora EU žalobu na Polsko kvůli prodloužení těžby hnědého uhlí v dole Turów nedaleko hranice Libereckého kraje. V souvislosti s tímto případem soud vyměřil Varšavě pokutu ve výši půl milionu eur za každý den pokračování těžby. Dohodu s Polskem v této věci uzavřela vláda Petra Fialy.

"Babiš ... zakladatel strany ANO, řekl, že by neposlal armádu na pomoc Polsku, kdyby bylo napadené. Místopředsedkyně ANO Jourová léta útočí na Polsko kvůli reformě soudnictví. Teď je všechno jasné! Jsem zvědavý, kde jsou platební příkazy z Moskvy!" napsal na twitteru poslanec PiS Bartosz Kownacki.

Babiše kritizuje i polská opozice. Poslankyně Levice Wanda Nowacká jeho výrok zpochybňující české závazky vyplývající z členství v NATO považuje za "velmi hloupý, poškozující vzájemné vztahy a kompromitující, protože Česko i Polsko jsou členy NATO". Podle Pawla Kowala z Občanské koalice se Babiš stal "rezonátorem" ruského prezidenta Vladimira Putina. "Babiš začíná konkurovat Orbánovi," řekl v rozhlasové stanici RMF FM na adresu někdejšího českého premiéra a současného šéfa maďarské vlády, který je jediným evropským politikem v důležité funkci, jenž projevuje vstřícnost vůči Rusku. Předseda Polské lidové strany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz napsal, že "Babišovy výroky... jsou absurdní a nebezpečné. Jde o zpochybňování důvěry vůči NATO a vzájemné spolupráce. V Kremlu mohou otevírat šampaňské."

Babiš dnes v souvislosti se svým vystoupením v nedělní předvolební debatě řekl, že kolektivní obranu v rámci NATO nikdy nezpochybnil. Prý si jen nechtěl představit, že by mohla vypuknout třetí světová válka. Uvedl, že politici musejí usilovat o mír a zabránit válce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď