Politici položili věnec na hrob T.G.M.

foto Prezident Miloš Zeman (vlevo) položil 7. března 2020 v Lánech věnec k hrobu Tomáše Garrigua Masaryka u příležitosti 170. výročí narození prvního československého prezidenta.

Lány (Kladensko)/Hodonín - Prezident Miloš Zeman a další ústavní činitelé položili dnes dopoledne věnec na hrob prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Připomněli si tak 170 let od jeho narození. Pietní akt čelních představitelů země trval čtvrt hodiny, následně na hrob položili věnce zástupci dalších institucí. Asi dvě desítky příbuzných po Masarykovi se sešlo v jeho rodišti v Hodoníně.

Fotogalerie

Pietní akt se uskutečnil za deštivého počasí. Krátce před 10:00 přistoupil k hrobu prvního československého prezidenta současný prezident Miloš Zeman, hradní stráž jeho věnec položila na připravený podstavec, prezident se následně Masarykovi uklonil.

Po Zemanovi k hrobu postupně přicházeli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), premiér Andrej Babiš (ANO) a starosta Lán Karel Sklenička. Po kladení věnců zazněly písně Ach synku, synku a Teče voda, teče. Prezident Zeman se během první písně připojil a část sloky zpíval ze svého místa společně s umělci.

Po politicích si výročí narození prvního československého prezidenta u hrobu připomněli zástupci dalších institucí, nechyběla česká ministerstva, Univerzita Karlova nebo Česká obec sokolská.

Odpoledne začne v muzeu T.G.M. výstava nazvaná "TGM to nikdy nebude mít lehké", která ukazuje, jak byl Masaryk vnímán v různých etapách novodobých dějin. Snaží se představit osobnost T. G. Masaryka jako konsensuální ikonu české společnosti a poukázat na skutečnost, jak různé interpretace a dezinterpretace Masaryka ve 20. století ovlivnily a stále ovlivňují pohledy na jeho osobnost a jeho odkaz.

Tomáš Garrigue Masaryk, v letech 1918 až 1935 první prezident Československa, začal do Lán jako hlava státu jezdit od roku 1920. Tamní zámek byl vybrán jako letní sídlo prezidenta Československé republiky už v roce 1919. Masaryk zemřel na lánském zámku 14. září 1937 ve věku 87 let. Bylo to skoro dva roky poté, co na prezidentský úřad ze zdravotních důvodů abdikoval. V Lánech je pohřben, stejně jako jeho manželka Charlotta, syn Jan a dcera Alice.

V lánském zámku bydlel v období druhé světové války i prezident Emil Hácha. Poté byl zámek využíván sporadicky, o jeho oživení se postaral až první polistopadový prezident Václav Havel. Zámek pravidelně navštěvoval i jeho nástupce Václav Klaus, stejně jako dosud Zeman.

Příbuzní Masaryka si v Hodoníně připomněli výročí jeho narození

Zhruba dvě desítky příbuzných po prvním československém prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi se dnes sešly v Hodoníně u příležitosti 170. výročí Masarykova narození. ČTK o počtu řekl starosta Hodonína Libor Střecha. V rodišti Masaryka nechyběl mezi hosty ani předseda Senátu Miloš Vystrčil, podle kterého dal Hodonín Československu člověka, který měl zásadní podíl na vzniku samostatného státu a také byl nespornou morální autoritou.

U vzpomínkové akce se sešli kromě Vystrčila i zástupci obou parlamentních komor, kraje, amerického velvyslanectví, partnerských měst i hodonínské radnice. Jednou z příbuzných byla i Masarykova prapraneteř Beata Končošová. "Chci poděkovat, že zástupci města a muzea udržují živou vzpomínku na velikána naší historie, který byl naším příbuzným. Je nutné si ho připomínat. Pokud si člověk přečte jeho díla a citace, tak jsou stále aktuální i dnes," uvedla Končošová.

Prozradila i to, co jí říkal její dědeček Josef Masaryk, který byl synem prezidentova synovce. "Tvrdil, že se narodil v Kopčanech ve stejné posteli a ve stejné místnosti jako prezident. O pravdivosti tvrzení ale nemám žádný doklad, mám to jen zprostředkovaně," řekla Končošová.

Podle starosty Střechy byli příbuzní po Masarykovi z různých koutů, ať už z Rohatce, od Mělníka nebo z Lučence. "Dnes je 170 let od narození Masaryka. Je to významné výročí. Jeho myšlenky jako čestnost, pracovitost a poctivost se nám trošku z našeho života vytrácí. Přitom je to odkaz Masaryka a měli bychom se toho držet," řekl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Obdobně mluvil i předseda Senátu Vystrčil. "Dnes si připomínáme výročí narození jednoho z nejvýznamnějších Čechů, který stál u zrodu samostatného Československa. Svými ideály a chováním může být příkladem. Je potřeba si to připomínat a navazovat na to, protože dnes máme ve společnosti některé deficity, které by se mu nelíbily," řekl Vystrčil. Podle něj měl Masaryk přesvědčení, že pravda vždy zvítězí. "Není možné, aby tady dlouhodobě vládla lež nebo aby se lidem říkaly věci, které nemůžeme splnit," dodal Vystrčil.

Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Zemřel 14. září 1937 v Lánech. Prezidentem byl v letech 1918 až 1935.

Běžci vyrazili z Hodonína do Lán

V jihomoravském Hodoníně dnes ráno odstartoval štafetový běh do 360 kilometrů vzdálených Lán nedaleko Prahy u příležitosti 170 let od narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Masaryk se v Hodoníně narodil a zemřel v Lánech, kde je také pochovaný. Alois Sečkár z Běžeckého oddílu TJ Sokol Praha-Krč ČTK řekl, že se běžci vystřídají na 36 úsecích, do cíle by měli dorazit v neděli večer.

Běžci chtějí vzdát akcí hold prvnímu československému prezidentovi. "Letos je kulaté výročí a napadlo nás, že spojíme během místa, kde se Masaryk narodil a kde je pochovaný. Chceme všem připomenout, že je výročí narození prezidenta osvoboditele," uvedl Sečkár, který štafetu odstartoval od zámečku Masarykova muzea v Hodoníně.

Běh propojí nejen dvě významná místa narození a úmrtí Masaryka, ale také místa, která jsou spjatá s jeho jménem. Předávky štafet se podle Sečkára uskuteční například v Čejkovicích u sochy Masaryka, v Hustopečích na Masarykově náměstí nebo v Brně u Masarykovy sochy před Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity. V Brně by se měl podle Sečkára na pár kilometrů připojit i brněnský zastupitel David Pokorný, v obci Cerhenice na Kolínsku zase starosta Marek Semerád.

K běžcům se na trase může přidat kdokoliv. Trasa většinou vede po cyklostezkách, někdy ale také po silnicích. "Snažili jsme se vybrat úseky silnic nižších tříd, ale někdy tam máme i kousek u silnic I. třídy," poznamenal Sečkár.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď