Politici ČSSD nechtějí spekulovat o jménu nového kandidáta

foto Logo ČSSD - ilustrační foto.

Praha - Regionální lídři sociální demokracie nechtějí spekulovat, kdo by měl být novým kandidátem strany na ministra kultury poté, co se nominace v pondělí vzdal místopředseda ČSSD Michal Šmarda. V anketě ČTK většinou preferují setrvání v koaličním kabinetu s ANO, očekávají o tom diskusi na pátečním jednání předsednictva. Kritičtí jsou ústečtí sociální demokraté, kteří hodnotí vstup do koalice jako neúspěšný a žádají odstoupení šéfa strany Jana Hamáčka.

Předseda ČSSD ve Zlínském kraji Lubomír Vaculín řekl, že jméno vhodného kandidáta na ministra kultury by se mělo odvíjet od jednání Hamáčka s prezidentem Milošem Zemanem. "Nemyslím si, že je potřeba pouštět v této chvíli nějaká jména do éteru," uvedl Vaculín, který je v současné situaci pro setrvání ČSSD ve vládě.

Zůstat v kabinetu by měla sociální demokracie i podle středočeského místopředsedy Petra Větrovského. K tomu, kdo by mohl být navržen místo Šmardy, se nechtěl vyjadřovat. "Netroufám si to říct. Je to v gesci našeho předsedy. Věřím, že vybere dobrého kandidáta," dodal.

Šéf ČSSD v Libereckém kraji Jan Mečl také konkrétní tip na roli čekatele nemá. "Těch lidí je spousta, které můžeme nominovat. Na předsednictvu se poradíme," řekl. K případnému odchodu z vlády se nechtěl vyjádřit. Předseda náchodské okresní ČSSD a radní Královéhradeckého kraje Pavel Hečko věří tomu, že vedení strany najde vhodného kandidáta. V koalici by ČSSD podle něj měla zůstat, a to při dodržení všech pravidel a mantinelů, které byly dohodnuty před vstupem ČSSD do vlády.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka ČTK napsal, že Šmardovu rozhodnutí z politického hlediska nerozumí, i když ho lidsky chápe. "ČSSD bude následující situaci řešit tento týden," řekl. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka uvedl, že tlak na Šmardu byl enormní. "A gradoval zvlášť v posledních dnech. Lidsky se proto s jeho rozhodnutím dokážu smířit. Jeho nejmenování považuji za špatný politický precedens, který muže zásadně snížit kvalitu české demokracie," uvedl.

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) na facebooku poděkoval Šmardovi, že pomohl odblokovat situaci i za cenu osobní oběti. "Ústava je bohužel za prezidentství Miloše Zemana ohýbána jako nikdy a smutné je, že premiér ani Parlament tomu není ochoten zabránit," uvedl. Odmítl zároveň, že by se kandidátem na ministra mohl stát sám poté, co ho mezi vhodnými adepty zmínil Šmarda.

Podle předsedy ČSSD v pardubickém okrese Leoše Maliny se mezi jmény možných kandidátů objevují například náchodský starosta a poslanec Jan Birke, náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová, ale i Vítězslav Jandák nebo František Ringo Čech. "Ať tam bude kdokoliv, nemyslím si, že to pomůže zvýšit preference sociální demokracie. Voliči nás považují za kašpary. Je mi z toho upřímně smutno," řekl. Osobně se dlouhodobě staví proti účasti ČSSD ve vládě s hnutím ANO

Brněnský předseda ČSSD Oliver Pospíšil uvedl, že soudě podle aktuálního politického stylu ČSSD by byl ideálním kandidátem na ministra Kačer Donald. Někdejší první místopředseda ČSSD Jiří Zimola napsal, že Hamáček už podle médií kandidáta má. "Je to jeho právo i odpovědnost. Nemíním mu dávat žádné knížecí rady a přeju mu, ať má tentokrát šťastnou ruku při výběru," uvedl.

Ústečtí sociální demokraté se v pondělí usnesli, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný. "Za stejně neúspěšné považuje (krajské předsednictvo) i vyjednávání předsedy o osobě ministra kultury," stojí v usnesení, které kritizuje i údajné snahy o vyloučení poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD a žádá kvůli tomu Hamáčkův konec. Foldyna kritizuje politiku současného vedení a minulý týden prohlásil, že by podpořil i kabinet po odchodu ČSSD z vlády. ČTK pak řekl, že je mu lhostejné, zda ho strana vyloučí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď