Politici a další lidé si na Vítkově připomněli výročí konce války

foto Pietní akt u příležitosti 74. výročí ukončení druhé světové války v Evropě Dne vítězství 8. května 2019 u Národního památníku na pražském Vítkově. Na snímku jsou (zleva) senátoři Pavel Fischer a Jiří Růžička, předseda Senátu Jaroslav Kubera, předseda Sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše, prezident Miloš Zeman a šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Praha - Prezident Miloš Zeman a další vrcholní politici dnes položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově. Připomněli tak 74. výročí konce druhé světové války v Evropě. Pietního aktu se zúčastnili také pamětníci a váleční veteráni. Podobné akty se konají na několika místech nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Den, kdy nacistické Německo podepsalo v roce 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Věnce spolu se Zemanem k památníku položili předsedové Senátu Jaroslav Kubera a Sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar a pražský primátor Zdeněk Hřib. Pietnímu aktu předcházel průlet dvojice stíhaček Gripen a státní hymna, po něm následovala minuta ticha za všechny, kteří položili životy za svobodu a samostatnost republiky.

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti nacistům ve válce na západní i východní frontě a také v domácím odboji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 16. června 2019

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď