Policisté za dobu nouzového stavu zaznamenali 85.000 přestupků proti opatřením

foto Ilustrační foto - Policista kontroluje lidi u Hlavního nádraží v Praze, kde spolek Filantropie v součinnosti s úřadem vlády a radnicemi Prahy 1 a 2 uspořádal 1. dubna 2021 dobrovolné testovaní bezdomovců na covid-19.

Praha - Za šest měsíců nouzového stavu zaznamenala policie přes 85.000 přestupků proti opatřením, které vláda či ministerstvo zdravotnictví zavedly kvůli koronavirové pandemii. Na místě uložili policisté zhruba 24.700 pokut, kolem 6500 případů porušení nařízení předali do správního řízení. Převážnou většinu přestupků, přes 54.000, pak vyřešili domluvou. Vyplývá to z údajů, které ČTK zaslal mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Nouzový stav skončil v Česku v noci na dnešek, v souvislosti s tím přestalo platit omezení cest mezi okresy a zákaz nočního vycházení.Oproti očekávání se zatím neuvolní pravidla pro shromažďování. Většina protiepidemických opatření zůstává dál v platnosti, budou se řídit podle zákona na ochranu veřejného zdraví nebo pandemického zákona.

Policie provedla od loňského 5. října, kdy začal nouzový stav platit, zhruba 3,8 milionu kontrol toho, zda lidé protikoronavirová nařízení dodržují. Zjistila přes 55.500 porušení nařízení ministerstva zdravotnictví - tedy nedostatečného zakrytí nosu a úst a později nenošení respirátorů či nanoroušek. Dalších téměř 30.000 přestupků představovalo nerespektování vládních opatření. Patřily mezi ně například zákaz maloobchodního prodeje, ubytování v hotelech, přítomnosti lidí v restauracích, pití alkoholických nápojů na veřejnosti či vycházení po 21:00. Od března přibyl i zákaz opustit okres.

Kvůli nařízení, které omezovalo pohyb lidí přes hranice okresů, obrátila policie přes 37.000 vozidel. Za posledních šest měsíců také obvinila 73 lidí z trestného činu šíření nakažlivé choroby.

Podle policejního prezidia se ode dneška intenzita policejních kontrol dodržování protiepidemických opatření nezmění. Jediným faktickým rozdílem bude stažení policistů z hranic okresů. Tyto kontroly ukončily policisté v noci na dnešek.

Policisté budou nadále provádět kontroly dodržování mimořádných a ochranných opatření ministerstva zdravotnictví. "Bude se jednat zejména o namátkové kontroly," uvedlo prezidium. Každé krajské ředitelství má možnost v případě nutnosti udělat si vlastní kontrolní akci zaměřenou na vybranou problematiku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď