Policisté se od pondělí zapojí do odstřelu prasat na Zlínsku

foto Na Zlínsku kvůli obavám z šíření afrického moru prasat začal 9. srpna platit zákaz vstupu lidí do lesů, polí a na polní cesty v oblasti ohniska nákazy. Na snímku jsou výstražné cedule u obce Lužkovice.

Praha - Dvě desítky policistů se od pondělka na Zlínsku zapojí do odstřelu divokých prasat v oblasti zasažené prasečím morem. Zatím není jasné, jak dlouho jejich akce potrvá. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán, který zároveň požádal veřejnost o striktní dodržování zákazu vstupu do míst lovu. Nasazení policistů schválila minulý měsíc vláda.

Skupina policistů začne s lovem v pondělí večer, spolupracovat při něm bude s místními myslivci. "Policejní odstřelovače vybíráme i s ohledem na jejich případnou zkušenost s myslivostí," sdělil Bocán.

Popsal, že policisté museli při přípravách na plnění neobvyklého úkolu nejprve určit vhodné zbraně a střelivo. "V rámci testovacích zkoušek, které se uskutečnily na konci minulého týdne, byla vybrána vhodná zbraň ve výbavě Policie ČR a speciální střelivo ráže 308 Win., které pro tento účel zdarma poskytla společnost Sellier & Bellot. Celkem 2200 kusů střeliva jsme převzali toto pondělí," uvedl mluvčí.

Dnes měl velitel policejní akce úvodní poradu se zástupci ministerstva zemědělství a veterinární správy, v dalších dnech bude následovat příprava zbraní a průzkum terénu. Při lovu budou moci policisté používat například tlumiče zvuku, které lovec běžně užít nesmí. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva zemědělství může policista prase zastřelit, nesmí s ním však manipulovat. Bude si tak muset přivolat odborníka z řad myslivců nebo veterinářů.

Ministerstvo původně uvažovalo o nasazení armády, nakonec to ale z legislativních důvodů nebylo možné. Armádní veterináři v oblasti pomáhají s testováním uhynulých a zastřelených prasat.

Virus afrického moru prasat není nebezpečný pro člověka, vedle divočáků ale zabíjí i prasata domácí. První případ nákazy v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína. Do 4. října chorobě podlehlo 109 prasat. V polovině července stát nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR, v ohnisku nákazy byl jejich odlov povolen v září.

tep rot

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď