Policisté podali návrh na obžalobu celníků v lihové kauze Radka Březiny

foto Ilustrační foto - Radek Březina u soudu (na snímku z 21. ledna 2020).

Olomouc - Policisté ukončili po čtyřech letech vyšetřování rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. V případu je obviněno šest lidí, čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obviněni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijímání úplatku. Policisté případ předali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci s návrhem na obžalobu, řekl dnes ČTK žalobce Radim Obst. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává již od podzimu 2012.

"Vyšetřování bylo ukončeno, věc byla tento týden v pondělí předložena policejním orgánem zdejšímu státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby na všechny obviněné. Spis nyní musím nastudovat a posoudit, včetně podnětů k přezkoumání postupu policejního orgánu. Zhruba za dva měsíce bych měl rozhodnout o dalším postupu," uvedl státní zástupce.

V případu je obviněno šest lidí - čtyři jsou v souvislosti s touto trestní činností spjati s Celní správou, další dva jsou členové původní lihové mafie. Čelí obvinění ze zneužívání pravomocí veřejného činitele, přijímání úplatku, ohrožování utajované informace, z pomoci k trestnému činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby i účasti na zločinném spolčení. "Skladba těch trestných činů je relativně pestrá, koresponduje to se služební činností celníků, kdy měli nějakým součinnostním způsobem pomáhat organizované zločinecké skupině na masivnímu zkrácení daně, ať už při fiktivních denaturacích nebo při poskytování informací o činnosti Celní správy," doplnil žalobce. Členům organizované skupiny poskytovali podle obvinění servis.

Kauza úzce souvisí s rozkrýváním trestné činnosti lihové mafie na Zlínsku, v jejímž čele stál Radek Březina. Ten už byl s dalšími šesti lidmi za nelegální obchody s lihem pravomocně odsouzen, dostal 13 let. Již při rozkrývání samotné Březinovy kauzy vyšlo najevo, že členové mafie disponovali dopředu informacemi například o chystaných celních kontrolách. Vzhledem k obvinění z přijímání úplatku za své informace celníci podle policistů dostávali peníze.

Rozsáhlý případ celníků v kauze Březiny ukončili policisté po čtyřech letech vyšetřování. Svou roli podle žalobce hrálo obsáhlé objasňování velkého rozsahu skutečností či komplikované zajišťování důkazů, délku řízení podle něj ovlivnilo i to, že se během vyšetřování třikrát změnila osoba vyšetřovatele. Věc musela být také jednou vrácena k doplnění vyšetřování kvůli zjištění dříve neznámých důkazů, které bylo potřeba provést v přípravném řízení, doplnil Radim Obst.

Lihová kauza zahrnuje období let 1998 až 2013, ve kterém podle žalobců mafie obchodovala s 21 miliony litry nezdaněného lihu, únik na daních byl vyčíslen na 5,6 miliardy korun. S případem se pojí přibližně další tři desítky kauz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď