Policie zatkla čtyři podezřelé kvůli výbuchu v Londonderry

foto Policejní vyšetřovatelé na místě výbuchu před budovou soudu v severoirském městě Londonderry.

Londonderry (Británie) - Severoirská policie v neděli zadržela čtyři podezřelé v souvislosti se sobotním výbuchem auta před soudem v Londonderry. Vyšetřovatelé jsou podle médií přesvědčení, že za útok je zodpovědná nacionalistická organizace Nová IRA, usilující o sjednocení Irského ostrova. Nikdo při incidentu neutrpěl zranění.

Dva dvacetiletí podezřelí byli v Londonderry zadrženi už ráno. Večer pak následovalo chycení dvou dalších mužů ve věku 32 a 34 let. Policie také upřesnila, že bomba byla odpálena ve 20:00 místního času (22:00 SEČ) v dodávkovém autě pro rozvážení pizzy, který dvě hodiny předtím ukradli dva ozbrojení muži.

Trosky automobilu, které explodovalo před budovou soudu v severoirském městě Londonderry. Nová IRA je jednou z malého počtu militantních skupin, které se postavily proti mírové dohodě z roku 1998, ukončující tři desetiletí násilí v Severním Irsku.

Mark Hamilton z místní policie uvedl, že v bombovém útoku nespatřuje eskalaci schopností militantních organizací, ale pokračování hrozby, která je už deset let stanovena úřady na stupeň "silný".

Tři desetiletí sektářského násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3600 obětí, ukončila v roce 1998 mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami. Násilné střety mezi menšími skupinami sice byly od té doby zaznamenány, ale jen zřídka. Bombové útoky jsou tu nicméně neobvyklé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď