Policie zasahovala proti skupině, která sdílela pirátské filmy

foto Ruce, počítačová klávesnice a myš. Ilustrační foto.

Praha - Čeští kriminalisté se na konci srpna zapojili do mezinárodní operace proti organizované skupině Sparks, která podle policie nezákonnou distribucí filmů způsobila filmovým studiím škodu ve výši nejméně deset milionů dolarů (zhruba 224 milionů korun). V tiskové zprávě o tom ČTK informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Specialisté na kybernetickou kriminalitu zajistili podle něj 90 terabytů dat na úložištích, která gang v Česku využíval.

"Z trestné činnosti na úseku autorských práv jsou obviněny tři osoby. Trestní řízení je vedeno v USA," uvedl Ibehej. Policisté z 18 zemí za podpory Eurojustu a Europolu podle něj také vypnuli desítky serverů, které skupina kontrolovala a nelegálně na ně ukládala díla chráněná autorskými právy. Servery byly umístěny po celém světě.

"Na území České republiky prováděli specialisté NCOZ úkony trestního řízení na dvou místech (akademické půdě), kde byly pirátské nahrávky skupinou Sparks tajně a bez vědomí institucí uloženy," sdělil mluvčí. Policisté podle něj zasahovali 25. srpna základě žádosti o právní pomoc ze strany ministerstva spravedlnosti USA. Do operace byly zapojeny i krajská státní zastupitelství a příslušné soudy.

Příslušníci skupiny Sparks podle policistů pořizovali za pomoci specializovaného softwaru nelegální kopie DVD a Blue-Ray disků, které ještě před oficiálním datem uvedení na trh ukládali na datová úložiště. "Další členové uvedené skupiny měli zajistit zpřístupnění takto pirátsky získaných filmových děl, kdy konkrétní filmové tituly měly být sdíleny pomocí peer-to-peer sítě, streamovaných webů, případně torrentového připojení," vysvětlil Ibehej.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď