Policie zadržela soudce Elischera z pražského vrchního soudu

foto Policie 13. března 2018 zadržela soudce vrchního soudu Ivana Elischera. Na snímku z 5. záři 2008 Elischer (vpravo) u ústeckého krajského soudu.

Praha - Policie zadržela soudce Ivana Elischera, který na pražském vrchním soudu působí od roku 2013. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze. Policisté ani státní zástupci k případu bližší podrobnosti neuvedli. Pokud by bylo provinění soudce závažné, navrhne předseda soudu Jaroslav Bureš jeho dočasné zproštění z funkce. Bureš to sdělil ČTK.

"Náš útvar dnešního dne zadržel jednoho soudce Vrchního soudu v Praze. Víc informací nyní poskytovat nebudeme," sdělil ČTK mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Policisté se podle něj k případu dnes blíže nevyjádří.

Informaci o zadržení soudce ČTK potvrdily také mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová a mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. "Ano, byli jsme o téhle události informováni, ale po dohodě s příslušným státním zastupitelstvím nebudeme sdělovat žádné podrobnosti," uvedla Schejbalová.

Podle mluvčí pražského vrchního soudu Simony Heranové se zásah policie týká jedné kanceláře uvnitř soudu. "Můžeme potvrdit, že v jedné kanceláři probíhají úkony trestního řízení," sdělila ČTK. Soudce podle mluvčí nebyl zadržen v budově soudu.

Video: Mluvčí soudu o zadržení soudce Elischera
13.03.2018, 11:18, autor: Anna Charvátová, zdroj: ČTK

Předseda soudu Bureš neměl o případu bližší informace. "Text obvinění nemám. Půjde-li však o závažné podezření, sám ministrovi navrhnu dočasné zproštění funkce soudce," napsal ČTK Bureš.

Podle trestního řádu může být zadržená osoba v policejní cele nejvýše 48 hodin. Do té doby musí být podán návrh na uvalení vazby, nebo musí být propuštěna.

Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes nekomentoval, zda se nějaké podobné rozhodnutí chystá. "V tuto chvíli nemám v této věci žádné sdělení," řekl dnes Ovčáček.

Orgán, který stíhání proti soudci zahájí, o tom musí vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu. Obviněného soudce může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění pobírá soudce polovinu svého platu.

V minulosti čelil trestnímu stíhání jiný soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák. Policie ho vinila z opisování odborných textů, které společně s dalšími dvěma stíhanými publikovali pod svými jmény. Sovák se však s poškozenými kolegy dohodl na mimosoudním vyrovnání a trestní stíhání za porušování autorských práv a za podvod bylo zastaveno. Soudce se hájil tím, že nešlo o úmyslné opisování, ale nešťastnou událost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď