Policie zadržela dva muže, které obvinila z únosu a smrti mladého muže

foto Vůz české policie - ilustrační foto.

Pardubice - Policie zadržela dva muže, které obvinila z únosu mladého muže na Břeclavsku. Po několika dnech zemřel v domě na Svitavsku, tělo se zatím nenašlo. Oba muži jsou ve vazbě, řekl dnes novinářům vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek z pardubického krajského policejního ředitelství.

Policisté oznámení o možném trestném činu obdrželi letos 10. února. Podle jejich zjištění osmadvacetiletého muže loni v létě unesli 35letý muž a jeho 30letý známý na jižní Moravě. Podezřelí muže napadli, vzali do auta a odvezli do domu v Pohodlí na Svitavsku. Podle policie bylo podobných případů zřejmě více.

Šimek uvedl, že unesený byl uvězněn v domě ve sklepě. Byl svázaný a únosci jej krutě týrali, řekl. "Fyzicky ho napadali, týrali ho za pomoci nějakých nástrojů. Muž po několika dnech zemřel. Oba muži se pak snažili těla zbavit takovým způsobem, aby nebylo pokud možno vůbec ho dohledat a v případě, že by bylo nalezeno, maximálně ztížili identifikaci těla oběti," řekl Šimek.

Mladší obviněný se k činu přiznal, v minulosti byl sedmkrát trestán za majetkové a drogové delikty. Starší odmítl vypovídat. Má za sebou deset stíhání převážně za násilnou a majetkovou trestnou činnost.

Oba byli obviněni ze zbavení osobní svobody s následkem smrti. Motivem činu byl údajně majetkový delikt oběti vůči únoscům, snad šlo o drobné krádeže, uvedla policie.

Uživatelem domu byl starší z únosců. Vybudoval si kolem sebe atmosféru strachu, protože byl vyznavač bojového umění a fyzicky velmi zdatný. Podobně násilnickým způsobem se choval vůči dalším lidem v domě v Pohodlí. Fungoval jako squat, v němž žili i drogově závislí a kde platila jakási pravidla. Kdo je porušil, byl trestán, napadán, omezováním na svobodě a pohybu. Násilí podle policie směřovalo nejen vůči mužům, ale i ženám. "Těch lidí domem určitě prošlo hodně," uvedl Šimek.

Policie vyzvala všechny, kteří by mohli přispět k objasnění činu i dění v domě v Pohodlí nebo s ním mají osobní zkušenost, aby ji kontaktovali. Nemusejí se už obávat, že se jim násilníci pomstí, neboť jsou ve vazbě. Rodině zemřelého policie poskytla psychologickou pomoc.

Pokud oba muže soud uzná vinnými, hrozí jim osm až 16 let vězení. Právní kvalifikace by se ještě mohla změnit stejně jako počet poškozených.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď