Ze střechy pražské Šatovky slezli zatím tři squatteři

foto Policisté na snímku z 10. února 2018 monitorují skupinu squatterů (v pozadí na střeše budovy), kteří o den dříve večer obsadili opuštěnou usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v Praze.

Praha - Zatím tři z deseti squatterů opustili dnes střechu usedlosti Šatovka v Praze 6. Policie všechny zadržela. Nesdělila ale, zda je z něčeho obvinila. V souvislosti s počínáním squatterů se opět začalo mluvit o budoucnosti využití zanedbané budovy, v níž chce radnice městské části zřídit zařízení pro seniory.

Jeden ze squatterů slezl ze střechy ráno. Další dva, muž a žena, ji opustili odpoledne. Policie už dříve uvedla, že nezákonné obsazení budovy je trestný čin neoprávněného zásahu do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Na pokyn státního zástupce zahájila trestní řízení. Před tím policisté mluvili jen o přestupku.

Squatteři v prohlášení na internetu uvedli, že chtějí v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk. Tvrdí, že prostory poslední léta plní "zatuchlina nesplněných slibů".

Proti těmto tvrzením se ohradilo vedení spolku Šárecké údolí, squatteři podle něj přistupují k problému s usedlostí silově a autoritářsky. V otevřeném dopise je spolek nabádá, aby budovu v klidu vyklidili a radnici předložili projekt, jak by měla fungovat. Zájem o další jednání s radnicí o budoucnosti usedlosti vyjádřil spolek Šatovka, který v něm dříve nabízel zřízení občerstvení s dílnou pro cyklisty a uměleckou galerii. Minulá jednání podle tvrzení zástupců spolku uvázla.

Představitelé městské části tvrdí, že jejich plány s budovou brzdí nutná změna územního plánu, na kterou čekají už sedmým rokem. Kvůli tomu podle nich nebyla rekonstrukce dosud zahájena. Radnice chce v Šatovce vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem budovy by v zahradě měly vyrůst menší domky, které by sloužily trvalému bydlení starších lidí. Šatovkou se pravděpodobně budou zabývat místní zastupitelé na příštím zasedání 23. února.

Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squatterů v pátek večer. Po jednání s policií a radnicí část z nich budovu opustila, ale další odejít odmítli a zůstali na střeše budovy. Policie kvůli obavám z možného zranění squatterů či policistů nechce zatím zasahovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď