Policie žádá o pomoc svědky tragické nehody autobusu u Horoměřic

foto Nehoda autobusu u Horoměřic. Na místě zasahují záchranáři a hasiči.

Horoměřice (u Prahy) - Policie žádá o pomoc svědky páteční nehody autobusu u Horoměřic nedaleko Prahy, při které zemřeli tři lidé a 45 lidí se zranilo. Vyšetřovatelé pracují s několika verzemi, přesnou příčinu budou znát možná až za několik týdnů, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Monika Schindlová. Společnost Arriva, které havarovaný autobus patří, vyzvala účastníky nehody, blízké zraněných a pozůstalé, aby se jí ozvali. Spojit se s nimi chce i kvůli případnému odškodnění. Pražská záchranná služba dnes uvedla, že šlo o největší dopravního nehodu autobusu, u níž zasahovala od 90. let minulého století.

Linkový autobus se odpoledne srazil s osobním autem Škoda Superb a vyjel ze silnice, kde narazil do stromu. V autobuse zahynul řidič a jeden cestující. Třetí obětí nehody byla řidička superbu. "Pracujeme s několika verzemi, ale přesnou příčinu stanovíme v řádu dnů, spíš týdnů, protože se bude čekat na znalecké posudky. Vyzýváme svědky události, kteří by nám mohli napomoci objasnit průběh nehodového děje, aby se ozvali na linku 158," uvedla Schindlová.

Video: Nehoda autobusu v Horoměřicích u Prahy
12.01.2018, 19:00, autor: Deml Ondřej, zdroj: ČTK

Záchranáři rozvezli zraněné do traumacenter pražských nemocnic. Pět lidí bylo podle informací záchranné služby ve velmi vážném stavu, deset mělo středně těžká zranění a třicet se zranilo lehce. Mezi zraněnými byly i děti. Dva pacienty, z toho jedno dítě, museli lékaři uvést do umělého spánku a na umělou plicní ventilaci.

Motolská nemocnice přijala podle České televize 14 zraněných, z toho polovinu dětí. Čtyři děti a jeden dospělý jsou těžce zranění, nikdo ale podle ČT není v ohrožení života. Ústřední vojenská nemocnice přijala podle televize pět pacientů, z toho jsou tři těžce zranění. Další lidé skončili ve Všeobecné fakultní nemocnici, v Nemocnici Na Bulovce, Thomayerově nemocnici a v nemocnici na Vinohradech.

Nehoda se stala kolem 16:00 na silnici číslo 240, autobus jel podle policie od Prahy. Generální ředitel Arrivy Daniel Adamka uvedl, že za volantem linkového autobusu 316 seděl čtyřicetiletý spolehlivý řidič. Co přesně se stalo, podle něj zatím není známo. "Rád bych požádal všechny cestující z autobusu, blízké zraněných a také pozůstalé, aby se nám ozvali. Řada našich cestujících se při včerejší nehodě zranila, někteří bohužel velmi vážně, a je pro nás důležité vědět, zda někdo z nich nepotřebuje pomoc. Zároveň poprosíme volající o jejich kontakty, abychom se s nimi mohli spojit i kvůli dalším administrativním záležitostem včetně případného finančního odškodnění," uvedl dnes Adamka. Lidé se mají ozvat kontaktnímu centru Arrivy na telefonním čísle 725 100 725, prostřednictvím e-mailu info@arriva.cz nebo přes facebookový profil Arriva CZ. Adamka dodal, že firma je už v kontaktu také s rodinou řidiče a nabídla jí pomoc.

Poštová doplnila, že na místě zasahovalo dvacet posádek záchranářů a řidičů záchranné služby, pět lékařů, speciální vůz pro transport většího počtu pacientů, inspektor v roli vedoucího zdravotnické složky a dva vedoucí odsunu pacientů. Na operačním středisku zásah koordinovalo osm dispečerek. Vrtulník letecké záchranné služby nemohl kvůli nepříznivému počasí vzlétnout, proto záchranáři vyrazili k nehodě vozem. Na místě kromě toho zasahovali středočeští záchranáři a vypomáhali i kolegové z Meditransu, Pragomediky plus, Asociace samaritánů a dobrovolní záchranáři. K převozu lehce zraněných pacientů do nemocnic sloužil autobus.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď