Policie zablokovala lodi s protestujícími z hnutí Otevřeme Česko

foto Z Dvořákova nábřeží na náplavku vyplulo 28. března 2021 v Praze sedm lodí s transparenty jako protest proti uzávěře škol za nouzového stavu.

Praha - Policie zablokovala dnešní protest hnutí Otevřeme Česko - Chcípl Pes, kterým chtělo uskupení podpořit učitele a rodiče, upozornit na údajné zneužívání nouzového stavu vládou a nespravedlivá koronavirová opatření. Sedm lodí, které ve 14:00 vypluly z pražského Dvořákova nábřeží, policisté okolo 17:30 zastavili ve smíchovském zdymadle, řekl ČTK místopředseda hnutí Jiří Janeček. Podle něj policisté drželi protestující na místě asi dvě hodiny, po kontrole lodě nechali odplout. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová uvedla, že policisté po kontrole oznámili několik desítek lidí radnici ke správnímu řízení kvůli porušení protiepidemických nařízení, zaznamenali také tři přestupky proti plavebnímu řádu.

Fotogalerie

Protestu se podle Janečka účastnilo zhruba 200 lidí, na každé lodi jich bylo mezi 20 a 30. Měli s sebou české vlajky, transparenty například s nápisy "Vraťte děti do škol" nebo "Otevřeme dětská hřiště". Řada protestujících podle něj měla respirátory, před akcí se také nechávali testovat antigenními testy.

Akci hnutí uspořádalo ke dni učitelů, chtělo protestovat proti uzavření škol a podpořit učitele i rodiče, kteří musí tuto náročnou situaci zvládat. Janeček dodal, že protestem chtělo uskupení upozornit i na nerovná opatření vlády, když některé provozovny mohou mít otevřeno a jiné vláda nařízením na měsíce uzavřela. Vláda podle něj také zneužívá nouzového stavu, který byl naposledy prodloužen v pátek do 11. dubna, k netransparentním výběrovým řízením. Janeček upozornil na to, že hnutí nechce zpochybňovat vážnost epidemie, plošná opatření ale podle něj nefungují.

Iniciativa Chcípl PES v minulosti organizovala protestní akce proti vládním opatřením. Vyzvala mimo jiné restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely, a 10. ledna uspořádala na pražském Staroměstském náměstí demonstraci, kam přišly tisíce lidí. V březnu se přeměnila na politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď