Policie za týden nepustila přes hranice okresů 10.500 vozidel

foto Policejní kontrola mezi okresy Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou 1. března 2021 v Nové Vsi na Vysočině. Policie tento den začala kontrolovat, jestli lidé dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy.

Praha - Policisté za první týden zpřísněných opatření zavedených kvůli koronavirové epidemii nepustili přes hranice okresů 10.500 vozidel. ČTK to sdělil mluvčí policejního prezidia David Schön. Policie od počátku března zjistila také přes 13.000 případů, kdy lidé neměli dostatečně zakrytý nos a ústa, a přes 5000 přestupků proti krizovým opatřením zavedeným vládou. Řešila je převážně domluvou.

Hranice okresů lze od počátku března překročit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Při cestě do práce mimo okres bydliště je třeba se prokázat potvrzením zaměstnavatele. Pro cestu k lékaři či na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty. Podle vyjádření policejného prezidenta Jana Švejdara z minulého týdne policisté výrazné problémy s dodržováním těchto opatření nezaznamenali.

Za nedodržení mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, což je zejména nenošení respirátorů či nanoroušek, pokutovala policie podle policejních statistik zhruba 2000 lidí a necelých 600 jich oznámila správnímu orgánu. Kvůli nerespektování vládních nařízení uložila pokutu ve zhruba 1450 případech a přes 500 jich postoupila ke správnímu řízení. Mezi vládní opatření patří například zákaz opustit okres, vycházet po 21:00 večer, zákaz maloobchodního prodeje, ubytování v hotelech, přítomnosti lidí v restauracích nebo pití alkoholických nápojů na veřejnosti.

Celkem provedla policie za první březnový týden přes 700.000 kontrol. Zjistila mimo jiné i pět lidí, kteří se podle ní dopustili trestného činu šíření nakažlivé choroby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď