Policie varuje před podvodnými nabídkami práce v zahraničí

foto Uchazeč o zaměstnání vyplňuje formulář na veletrhu práce v New Yorku. Ilustrační foto.

Praha - Policie dnes varovala před nabídkami práce v zahraničí, na jejichž základě podvodníci připraví lidi o peníze za letenky na pracovní pohovor. V poslední době policisté zaznamenali několik takových případů a týkaly se nabídek zaměstnání ve Velké Británii přes profesní sociální síť Linkedln. Na policejním webu to uvedl mluvčí Jaroslav Ibehej.

Ve zjištěných případech uživatele sítě anglicky oslovil s nabídkou zaměstnání člověk, který se vydával za personalistu nadnárodní společnosti. Oslovené poté požádal o zaslání profesního životopisu a následně jim zaslal pozvánku na pohovor do Velké Británie. Hlavní informace v pozvánce se týkala pokynů ohledně dopravy na personální pohovor, přičemž letenky a ubytování bylo nutné objednat a zaplatit jen přes smluvního agenta nadnárodní společnosti s ujištěním, že zaplacená částka, ve výši několika stovek liber, bude proplacena při pohovoru.

"Později však bylo zjištěno, že konkrétní nadnárodní společnost s uvedenou nabídkou nemá nic společného," doplnil mluvčí.

Zájemce o práci by podle policie mělo před podvodnými nabídkami mimo jiné varovat to, že se e-mailová adresa zasilatele nabídky neshoduje s názvem společnosti, která má práci nabízet, nebo odesílatel vyžaduje platbu předem za zprostředkování práce v zahraničí, nákup letenek nebo zajištění ubytování. Lidé by si zároveň měli zjistit informace o společnosti, která nabízí práci, měli by pečlivě zvážit nabídky, které nabízejí velice snadný výdělek, a neměli by automaticky komukoli dávat své osobní údaje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď