Policie v Londýně během noci zadržela 113 demonstrantů

foto Demonstranti v centru Londýna žádají rázné kroky k řešení současných ekologických problémů.

Londýn - Britská policie v noci na dnešek zadržela 113 demonstrantů, kteří v centru Londýna žádali rázné kroky k řešení současných ekologických problémů. Informoval o tom list The Guardian. Protesty, které začaly v pondělí, budou v tomto týdnu pokračovat.

Několik tisíc aktivistů v pondělí zablokovalo most Waterloo Bridge a křižovatku Oxford Circus, manifestace se konaly také u budov britského parlamentu a u mramorového oblouku u severovýchodní části Hyde Parku. Za protesty stojí organizace Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), která chce v blokádách pokračovat nejméně týden a donutit tak vládu k činům.

V pondělí s příchodem soumraku se policie rozhodla vyklidit most Waterloo Bridge, aby ho mohla znovu otevřít pro dopravu, kterou demonstrace vážně narušila. Demonstranti i přes policejní zákrok dnes oznámili, že nadále všechna čtyři místa kontrolují.

Většina zadržených se podle policie dopustila prohřešků proti veřejnému pořádku, několik demonstrantů ale policie podezřívá i z ničení majetku ropné společnosti Shell. Část aktivistů si totiž za cíl svých protestů vybrala centrálu této firmy, kterou posprejovala a kde poničila skleněný vstup do budovy.

Organizátoři protestního shromáždění doufají, že se jim na Waterloo Bridge a dalších místech podaří vydržet nepřetržitě alespoň několik dní. Skupina požaduje po britské vládě, aby do roku 2025 zajistila nulové uhlíkové emise. Také volá po zřízení občanského shromáždění, které by vytvořilo krizový akční plán, podobně jako tomu bylo za druhé světové války. Aktivisté již své požadavky v dopise tlumočili premiérce Therese Mayové a zároveň ji vyzvali, aby se s nimi sešla. Také varovali, že při nečinnosti vlády v dalších týdnech protesty vystupňují.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď