Policie v Berlíně zatkla Syřana podezřelého z přípravy atentátu

foto Německá policie, němečtí policisté - ilustrační foto

Berlín - Německá policie zadržela dnes v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, uvedla s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela dnes ráno speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt.

Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od začátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku".

Už v srpnu a v září si muž koupil chemikálie, které je možné při přípravě bomby použít, uvedlo státní zastupitelství. Podle něj nakoupil aceton a roztok peroxidu vodíku.

"Obě chemikálie se používají při výrobě vysoce výbušné látky triaceton triperoxid (TATP)," uvedla prokuratura. Tuto látku použili mimo jiné teroristé při atentátech v Paříži v roce 2015, které si vyžádaly 130 obětí.

Zadržený muž měl podle prokuratury "radikálně islamistický" světonázor. Místní média uvedla, že žil v jihozápadní části Berlína. Radní německé metropole zodpovědný za resort vnitra Andreas Geisel dnes řekl, že Syřan pracoval v jedné z berlínských škol jako uklízeč. Do září pracoval v Bodeho muzeu v centru Berlína. Podle stanice ARD na Syřana německou tajnou službu upozornili zahraniční zpravodajci.

Podrobnosti k Syřanovu teroristickému plánu prokuratura nezná. Atentát se měl podle ní uskutečnit "v blíže neznámém okamžiku na blíže neznámém místě v Německu". Jeho cílem ale podle ní bylo "zabít co nejvíce lidí".

Teprve před týdnem policie ve městě Offenbach u Frankfurtu nad Mohanem zatkla tři údajné příznivce teroristické organizace Islámský stát, které také podezřívá z plánování atentátu.

V prosinci 2016 najel Tunisan Anis Amri nákladním vozem do stánků na vánočních trzích v západní části berlínského centra. Útok si vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných. Zahynula také Češka Naďa Čižmárová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď