Policie se zabývala oznámeními o bombě ve vlacích a na nádražích

foto Policisté před hlavní poštou v Brně, 6. února 2023. Důvodem je oznámení o bombě.

Brno - Policie v Jihomoravském kraji se dnes dopoledne zabývala oznámeními o uložení bomby na nádražích a ve vlacích a na poště v brněnské Nádražní ulici. Poštu policie na hodinu evakuovala, odejít z ní muselo asi 50 lidí. Bomba se nikde nenašla. Po oznamovateli policie pátrá. ČTK to řekli policejní mluvčí Pavel Šváb a Bohumil Malášek. U pošty byli z preventivních důvodů i záchranáři. Anonymní výhrůžky policie evidovala i v dalších krajích.

Fotogalerie

Šváb uvedl, že na stanovení trestní kvalifikace je brzy. Obecně za šíření poplašné zprávy hrozí podle trestního zákoníku až dva roky vězení. Pokud si tak pachatel počíná opakovaně nebo pokud způsobí značnou škodu, zvyšuje se sazba na rok až pět let odnětí svobody. Za škodu velkého rozsahu se sazba zvedá na dva roky až osm let.

Policisté dnes prohlíželi vlaky, nádraží v Brně-Židenicích i brněnské hlavní nádraží. Na poště v Nádražní ulici zasahovali policisté se psy. Kolem 10:00 byla pošta podle Maláška znovu v provozu. "Evakuovali jsme zaměstnance i zákazníky, šlo asi o 50 lidí. Ohlášenou bombu jsme nenašli," uvedl Malášek. Policisté ji nenašli ani na hlavním nádraží ani na nádraží v Židenicích, prohlíželi je za provozu. Šváb uvedl, že akci ukončili kolem poledne.

Nahlášenou bombou se policie zabývala i v Tišnově na Brněnsku, oznámení o ní přišlo e-mailem na tamní městskou policii. Město to uvedlo na svém profilu na facebooku. V oznámení podle města stálo, že je v několika vlacích v Tišnově výbušnina. "Městská policie neprodleně kontaktovala PČR a společnými silami prohledali vlaky na vlakovém nádraží. Výskyt výbušniny ve vlacích v Tišnově se nepotvrdil, stejně jako v dalších vlacích, které z Tišnova odjížděly či do něj přijížděly," uvedlo město. Podle příspěvku byla podobná situace i v jiných městech.

Na Vysočině policie kontrolovala vlaky. "V souvislosti s oznámením, které přijali kolegové v sousedním kraji, jsme ráno zkontrolovali dva vlaky," řekla mluvčí policie Dana Čírtková. Policie vlaky přijíždějící z Jihomoravského kraje kontrolovala okolo 7:15 v Ostrově nad Oslavou a v Havlíčkově Brodě. Žádné podezřelé předměty policie nenašla, vlaky pokračovaly v jízdě, řekla mluvčí.

Vlak prohlíželi i policisté v Olomouckém kraji. "Neobjevili ve vlakové soupravě v Hranicích na Moravě žádný nástražný výbušný systém. Cestující mohli nastoupit zpět do vlaku a pokračovat v cestě," uvedli na twitteru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď