Policie navrhla obžalovat šéfa webu Vlastenecké noviny kvůli rasistickému článku

foto Vyšetřovatel 9. srpna 2020 v domě v Bohumíně, ve kterém předchozí den při požáru zahynulo 11 lidí.

Bohumín - Ostravští policisté navrhli státnímu zástupci, aby obžaloval šéfredaktora webu Vlastenecké noviny Radka Veličku. Ten žádosti vyhověl, upozornil iRozhlas. Velička byl obviněn v souvislosti s rasistickým článkem zveřejněným po loňském tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Na posun dnes upozornila Česká televize. ČTK podání návrhu potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí.

Obviněný dvaačtyřicetiletý muž ve svém textu uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal jako o škodné a parazitech. Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru. Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky menšin, server psal o zemřelých jako o cikánech.

"Kriminalisté ukončili vyšetřování s návrhem na podání obžaloby na jednu fyzickou a jednu právnickou osobu v souvislosti se zveřejněním rasistických článků ve Vlasteneckých novinách. Za uvedené jednání hrozí trest odnětí svobody až na tři roky," řekla Jiroušková. Okresní státní zástupce v Ostravě Ladislav Hradil ČTK potvrdil informaci iRozhlasu, že obžaloba už byla podána. "Hlavní líčení ale ještě nebylo nařízeno," řekl.

Letos v lednu pražská policie v podobné souvislosti obvinila dalšího muže. I on adresoval obyvatelům zasaženého bytu nenávistné a rasistické komentáře. Z nich podle policie prokazatelně vyplývalo schvalování zločinu a morální podpora pro jeho pachatele. Muže kriminalisté obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a schvalování trestného činu. Ve vězení by mohl strávit až tři roky. Vyšetřování tohoto případu podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové pokračuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je pondělí 21. června 2021

Očekáváme v 3:00 23°C

Celá předpověď