Policie navrhla obžalovat přes 30 lidí kvůli údajně nevýhodnému prodeji bytů

foto Ilustrační foto - Starosta prvního pražského obvodu Oldřich Lomecký otevřel 22. února 2018 novou pasáž v Paláci Rosetta, která spojuje Jungmannovu ulici s prostranstvím vedoucím ke stanici metra Národní třída.

Praha - Policie navrhla obžalovat přes 30 lidí kvůli údajně nevýhodnému prodeji bytů v Praze 1. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy čelí stíhání úředníci a bývalí i současní politici včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého (tehdy TOP 09), podle vyšetřovatelů způsobili městské části škodu 32,3 milionu korun. Lomecký už v minulosti vinu odmítl.

"V druhé polovině listopadu byl ve věci policejním orgánem předložen návrh na podání obžaloby," řekl ČT dozorující státní zástupce Jan Lelek. V případu bylo původně obviněno 36 lidí. Dva podle žalobce zemřeli, čtyři obvinění uzavřeli dohodu o vině a trestu. Tu podle Lelka ještě musí projednat soud.

Vyšetřování se týká hlasování o privatizaci bytů v období od roku 2010 do roku 2018, kdy byl Lomecký starostou Prahy 1. Případem se nyní policie zabývala podruhé, trestní stíhání poprvé zastavil žalobce, který chtěl podle Seznam Zpráv nechat vypracovat nový znalecký posudek týkající se údajně způsobené škody. V původním zastaveném stíhání policisté tvrdili, že pod cenou bylo prodáno 23 bytů s celkovou škodou přes 41 milionů korun, následně vyčíslili škodu zhruba o devět milionů korun nižší.

Server napsal, že mezi obviněnými jsou vedle Lomeckého i jeho zástupce Daniel Hodek (ČSSD) a další zastupitelé Filip Dvořák, Jaroslava Janderová nebo Jan Bürgermeister (všichni ODS). Obvinění se týkalo také Jana Votočka (TOP 09) a Richarda Bureše (ODS), stíhán je i zastupitel Filip Kračman (TOP 09).

Za nedbalostní porušení povinnosti při správě cizího majetku a maření úkolu úřední osoby hrozí obviněným jeden rok až pět let vězení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je čtvrtek 18. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď