Policie na Hip Hop Kempu zjistila 261 deliktů, převážně drogových

foto Policisté kontrolovali 15. srpna 2019 na příjezdových cestách v okolí areálu hudebního festivalu Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové vozidla i lidi, kteří na festival přijíždějí či přicházejí pěšky. Při kontrolách se zaměřují na hledání drog.

Hradec Králové - Policie v souvislosti s hudebním festivalem Hip Hop Kemp, který byl od čtvrtka do nedělního rána v Hradci Králové, zjistila 261 různých deliktů. Nejvíce z nich, 184, se týkalo drog. O konečné bilanci kriminality spojené s festivalem ČTK informovala mluvčí krajské policie Ivana Ježková. Na festivalu bylo 9000 lidí po loňských 16.000. Pořadatelé tvrdí, že pokles návštěvnosti způsobily podle nich nepřiměřené policejní kontroly příchozích na festival. Policie to odmítla, drogovou kriminalitu na festivalu podle ní nelze přehlížet.

Letošní 18. ročník festivalu podle Ježkové opět potvrdil, že Hip Hop Kemp patří k nejrizikovějším kulturním festivalům pořádaným v Královéhradeckém kraji. "Nasazení sil a prostředků všech zúčastněných složek bylo zcela na místě," uvedla.

Ze 184 drogových deliktů policie 12 vyhodnotila jako trestný čin, 130 jako přestupek a dvaačtyřicetkrát šlo o řízení pod vlivem drog. Zadrženo bylo 14 lidí a do policejní cely jich bylo umístěno osm. "Ve velké míře se nám podařilo zajistit drogy ještě dříve, než byly na festival provezeny nebo doneseny," řekla mluvčí. Loni bylo drogových deliktů asi 180.

Policie dále řešila dva majetkové trestné činy, odhalila tři opilé řidiče a řešila 47 přestupků v dopravě a 25 přestupků v souvislosti s pobytem cizinců. Policisté od úterý do nedělního podvečera zkontrolovali 2707 lidí a 1357 vozidel a uložili pokuty za 500.000 korun. Výše uložených kaucí dosáhla 760.000 korun.

Pořadatel festivalu Radek Maliník ČTK při zahájení festivalu řekl, že rozsáhlé kontroly zaměřené na drogy jsou neadekvátní a fanoušky od návštěvy festivalu odrazují. "Z festivalu, který byl fenoménem, padáme na dno. Důvodem je neadekvátní represe policie," řekl Maliník.

Policie odmítla, že její postup je nepřiměřený a snižuje návštěvnost. Podle Ježkové chce policie zajistit návštěvníkům festivalu bezpečí a dodržování zákona. "Pořadatelé v minulosti dopustili, že se festival stal svátkem drog, které se na něm pod jakoby legalitou užívaly," řekla.

Hip Hop Kemp byl dosud považován za největší hiphopovou přehlídku ve střední a východní Evropě. Letos se na na něm představilo asi 300 interpretů, loni bylo vystupujících kolem 500.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď