Protest proti vládním opatřením přerostl ve střet s policií

foto Na Staroměstském náměstí v centru Prahy protestovali 18. října 2020 fotbaloví fanoušci proti vládním nařízením v souvislosti s koronavirovou pandemií. Po ukončení se demonstrace zvrhla v bitky s policií. Policejní těžkooděnci demonstranty vytlačili za pomoci petard, slzného plynu, psovodů a těžké techniky. Policie použila i vodní děla.

Praha - Část účastníků dnešní demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením se po oficiálním ukončení akce střetla s policisty. Policie útok připisuje fotbalovým chuligánům. Přímo na Staroměstském náměstí zadržela přes 100 lidí, dalších 50 zajistila ještě před začátkem shromáždění kvůli tomu, že s sebou nesli zbraně a pyrotechniku. Dvacítka policistů je zraněná, zranění utrpěla i část demonstrantů. Útok odsoudil premiér Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman.

Fotogalerie

Útočníci házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Zadržené lidi podezírá z výtržnictví, násilí proti úřední osobě či z neuposlechnutí výzvy. Z náměstí je převezla na policejní služebny. Na zajištění pořádku v centru Prahy se podílela téměř tisícovka policistů včetně posil z krajů.


Záchranáři na místě zasahovali u devíti zraněných, z toho u tří policistů. Ošetřili úrazy hlavy, řezná poranění či následky zásahu slzným plynem.

Premiér Babiš uvedl, že je v šoku z toho, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané. Vyslovil se pro přísný postih původců konfliktu. Zároveň poděkoval policii a uvedl, že je na její vysoce profesionální přístup hrdý. Také podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zasáhla policie naprosto profesionálně. Prezident Zeman odsoudil ty demonstranty, kteří nedodrželi při demonstraci protivirová opatření. Účastníky demonstrace zkritizovali i zástupci opozice.

Akci svolal občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti. Fotbaloví a hokejoví fanoušci různých klubů předem avizovali, že se k ní připojí. Spolek původně počítal s dvouhodinovým programem, demonstraci ale ukončil už po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení akce z toho důvodu, že počet účastníků několikanásobně překročil 500. Podle odhadu úřadu jich bylo zhruba 2000, stejný odhad zveřejnila i policie. Většina z nich neměla roušky.

Průběh demonstrace byl předtím poklidný, řečníci mimo jiné kritizovali vládu a vyzývali k její rekonstrukci. Někteří účastníci však provolávali i nacionalistická hesla. Organizátor je opakovaně marně nabádal k dodržování protiepidemických opatření, například k vytvoření rozestupů. Žádal je také, aby se nenechali strhnout k násilnostem a děkoval policii za její přístup.

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek dnes novinářům řekl, že policie měla předem informace o tom, že na setkání míří 300 až 500 radikálů zejména z řad fotbalových chuligánů. Na místo jich podle něj dorazily čtyři stovky. Doplnil, že v průběhu shromáždění policie zakročit nemohla kvůli ústavně zaručenému shromažďovacímu právu. Zasáhla až poté, co účastníci akce bezdůvodně napadli policisty, doplnil.

Ligová fotbalová asociace se od dnešního dění distancovala. Uvedla, že chce vládu přimět k opětovnému povolení sportovních soutěží, ale pomocí věcného dialogu, a ne násilným vynucováním. Sportovní soutěže jsou v Česku zakázány do začátku listopadu, a to na základě vládních opatření proti šíření koronaviru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 17:00 8°C

Celá předpověď