Policie i v nouzovém stavu měří rychlost a kontroluje řidiče

foto Policista, dopravní kontrola - ilustrační foto.

Praha - Policisté v České republice i v době nouzového stavu měří rychlost a kontrolují řidiče, zda například neřídí pod vlivem alkoholu. Počet nehod i přestupků ale kvůli menšímu provozu většinou klesl. Policisté v Ústeckém kraji ovšem ČTK řekli, že v prázdných silnicích vidí příležitost neukáznění řidiči.

"Probíhá měření nejvyšší povolené rychlosti v úsecích s omezením rychlosti. Přestupky policie řeší oznámením. Také namátkově kontroluje řidiče, zda nejezdí pod vlivem návykových látek, nejen alkoholu," řekla ČTK olomoucká policejní mluvčí Lenka Vanková. Podotkla, že v době nouzového stavu policie zjistila u 70 řidičů překročení nejvyšší povolené rychlosti a jeden řidič byl přistižen pod vlivem alkoholu.

V Ústeckém kraji kraji se v týdnu před vyhlášením nouzového stavu stalo 201 nehod, v prvním týdnu po něm jejich počet klesl na 104. "Stále se ale objevují řidiči, kteří si právě klidnější provoz a nižší počet aut na silnicích vykládají jako "příležitost". Nerespektují pravidla silničního provozu a riskují tak nejen pokutu, ale ohrožují zdraví a životy dalších účastníků," uvedla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková na webu.

Policista z dopravního inspektorátu v Lounech ČTK řekl, že kvůli nouzovému stavu je na Lounsku měření rychlosti omezené. "Soustředíme síly na ochranu státních hranic, kde také vypomáháme a kontrolujeme dodržování opatření nařízení vlády," řekl inspektor s tím, že policisté se snaží omezit osobní kontakty, aby se nenakazili. Radary na měření rychlosti, které jsou plně automatizované, fungují ale dál.

V sousedním Libereckém kraji policie zatím řidiče kontroluje. "Nezaznamenali jsme zvýšení (počtu překročení rychlosti) oproti tomu, co bylo před zavedením nouzového stavu," řekl liberecký mluvčí policie Vojtěch Robovský. Podle něj po zavedení nouzového stavu nedělají žádné bezpečnostní akce zaměřené na dodržování rychlosti, prioritou je dodržování nařízení vlády v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem.

Na Vysočině podle mluvčí policie Dany Čírtkové teprve měření rychlosti začne v souvislosti se stavební činností na dálnici D1, kde je rychlost snížená na 80 kilometrů za hodinu. "Policisté na D1 zaznamenali při službě přestupky řidičů kamionů, ale ne rychlost, byly tam nějaké přestupky, kdy měli odstavená vozidla na dálničním tělese, třeba v odstavném pruhu. Zřejmě ubyly parkovací kapacity vzhledem k tomu, že se znovu spustila modernizace dálnice," řekla Čírtková. Omezení rychlosti na dálnici D1 podle Čírtkové platí od čtvrtka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď