Polák pomohl Torontu asistencí k výhře, Kadri si připsal pět bodů

foto Hokejista Toronta Nazem Kadri v utkání NHL s Columbusem.

New York - Hokejový obránce Roman Polák bodoval v NHL poprvé od 8. ledna a podílel se asistencí na výhře Toronta 6:3 nad Columbusem. Hlavním hrdinou středečního utkání se ale stal Nazem Kadri, který vstřelil tři góly a navrch přidal dvě přihrávky. Útočníkovi Maple Leafs zdatně sekundoval brankář Frederik Andersen, jenž kryl 54 střel.

Polák připravil v páté minutě úvodní branku zápasu. Český obránce vyslal šikovnou přihrávkou o mantinel do protiútoku Dominika Moorea, který bekhendovou střelou z pravého kruhu otevřel skóre. Polák tím zastavil svou sérii deseti utkání bez bodu. Ostravský rodák je ale ceněný hlavně pro svou defenzivní práci a v každém z posledních pěti startů si připsal alespoň jeden kladný bod do statistiky +/-.

Zbývajících pět gólů už neslo podpis Kadriho, který nejdříve sám zvýšil. Columbus sice dvěma trefami Nicka Foligna vyrovnal, ale domácí získali po hezkých kombinacích dvoubrankový náskok zpět. První zakončil Kadri, druhou Mitch Marner. Blue Jackets ještě snížili a jsou druhým týmem v historii soutěže, který ve třech zápasech za sebou vyslal alespoň padesát střel, ale góly pak dávali už jen domácí. Pátou výhru Toronta v řadě zpečetili v poslední třetině Kadri a Patrick Marleau.

"Vždy je vzrušující, když dáte hattrick. Jakmile se začne hrát, pokaždé mě láká dát gól. Člověka pak zápas víc baví a užívá si ho," uvedl Kadri, který ožil vedle Marnera a Marleaua. Trenér Toronta Mike Babcock je spojil dohromady 24. ledna a od té doby nasbírali 34 bodů (17+17) v deseti zápasech. "Hraje se mi s nimi skvěle. Snažím se uvolnit a kluci mě nacházejí. To se stalo i dnes. Puky si ke mně našly cestu," řekl s úsměvem.

Kotouče přitahoval na druhé straně i Anderson, který čelil největšímu počtu střel v kariéře. "Byl jsem na to připravený. Věděl jsem, že v poslední době házeli všechno na branku. Kluci přede mnou ale skvěle čistili prostor a měl jsem dobrý výhled na většinu střel. To bylo klíčové," vysvětlil gólman Toronta, které je třetí ve Východní konferenci. Naopak Columbus je první pod čarou postupové osmičky do play off. "Líbilo se mi, jak jsme dnes hráli. Až na tu koncovku," povzdechl si trenér John Tortorella.

Colorado porazilo na svém ledě Montreal 2:0 a desátou domácí výhrou v řadě vyrovnalo klubový rekord ze sezon 1983/84 a 1994/95. Hlavním strůjcem úspěchu byl gólman Semjon Varlamov, který zneškodnil 44 střel a připsal si druhou nulu v tomto ročníku. Bezbrankový stav zlomil ve 36. minutě Carl Söderberg a v závěru přidal uklidňující druhý gól Alexander Kerfoot.

"Nehráli jsme ale dobře," uvedl trenér Colorada Jared Bednar, jehož svěřence soupeř přestřílel 44:25. Tomáš Plekanec patřil k nejaktivnějším hráčům Montrealu a celkem vypálil pětkrát. "Varly vytahoval skvělé zákroky a držel nás. To od svých brankářů potřebujete. Byl výborný, vychytal nám výhru," dodal kouč. Jeho protějšek Claude Julien si posteskl nad neefektivními přesilovými hrami, přičemž za stavu 0:1 Canadiens zahodili i osmdesát sekund dlouhou výhodu pět na tři.

Florida vyhrála ve Vancouveru 4:3, získala dva body v šestém z posledních sedmi zápasů a manko na postupové místo do play off snížila už na rozdíl sedmi bodů. Panthers sice prohrávali 0:1 a 1:2, ale ještě v první třetině otočili na 4:2. Domácí už jen zkorigovali výsledek trefou Brocka Boesera, který je s 27 góly nejlepší mezi nováčky. Na vedoucího Alexandra Ovečkina ztrácí šest zásahů.

Statistika středečních zápasů:

--------

Toronto - Columbus 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)

Branky: 8., 29. a 52. Kadri, 5. D. Moore (Polák), 31. Marner, 59. Marleau - 19. a 23. N. Foligno, 35. J. Johnson. Střely na branku: 28:57. Diváci: 18.890. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Andersen, 3. Marner (všichni Toronto).

Colorado - Montreal 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 36. Söderberg, 57. Kerfoot. Střely na branku: 25:44. Diváci: 14.928. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. G. Bourque, 3. Söderberg (všichni Colorado).

Vancouver - Florida 3:4 (2:4, 1:0, 0:0)

Branky: 1. Del Zotto, 9. Horvat, 34. Boeser - 8. Dadonov, 14. J. McGinn, 18. Petrovic, 19. Bjugstad. Střely na branku: 37:34. Diváci: 17.412. Hvězdy zápasu: 1. Barkov (Florida), 2. Horvat (Vancouver), 3. Bjugstad (Florida).

4. Dallas 57 33 4 20 175:151 70
5. Minnesota 56 31 6 19 168:158 68

9. Voráček (Philadelphia) 57 65 (11+54)
10. Tavares (NY Islanders) 58 63 (29+34)
11. Ovečkin (Washington) 56 61 (33+28)
12. MacKinnon (Colorado) 49 61 (24+37)
13. Kopitar (Los Angeles) 56 61 (23+38)
14. Josh Bailey (NY Islanders) 54 61 (14+47)
15. Wheeler (Winnipeg) 57 61 (14+47)
16. T. Hall (New Jersey) 51 59 (23+36)
17. Barzal (NY Islanders) 58 59 (16+43)
18. Couturier (Philadelphia) 57 57 (28+29)