Poláci v cizině mají podle šéfa Senátu hlásit protipolské výroky

foto Polsko - vlajka - ilustrační foto.

Varšava/Berlín - Jeden z nejvyšších polských ústavních činitelů vyzval polské komunity v zahraničí, aby monitorovaly veškerá prohlášení, která poškozují dobré jméno Polska. Maršálek Senátu Stanislaw Karczewski rozeslal polským ambasádám a konzulátům oficiální dopis, ve kterém žádá polské krajanské organizace v cizině, aby tyto výroky hlásily úřadům. Píší o tom dnes německá média.

Varšava si v posledních týdnech vysloužila kritiku z USA či Izraele za kontroverzní zákon trestající připisování jakékoli viny za holokaust Polákům, což podle vládních politiků poškozuje dobrou pověst země.

Rozhlasová stanice Norddeutscher Rundfunk (NDR) citovala dopis šéfa horní komory polského parlamentu, který vyzval své krajany, aby "dokumentovali a reagovali na veškerá protipolská prohlášení, prezentace a názory". Podle Karczewského mají veškeré tyto věci hlásit ambasádám či konzulátům.

Podle NDR již text dopisu rozeslal e-mailem Polákům žijícím v Bavorsku konzulát v Mnichově, dnes se jej chystá stejnou cestou distribuovat mezi krajany na severu Německa konzulát v Hamburku.

Polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) vzbudila v lednu rozruch zákonem, který trestá pokutou nebo až třemi lety vězení použití slovních spojení "polské vyhlazovací tábory" a jiné zmínky dávající do souvislosti Poláky a holokaust. Podle šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského je norma součástí snahy o ochranu dobrého jména Polska, o kterou se podle něj minulé vlády příliš nezajímaly. Kritici tvrdí, že hrozba trestu výrazně omezí možnosti historického bádání. Podle historiků nesli Poláci vinu za smrt nejméně desítek tisíc Židů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď