Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá vládnout v demisi

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš (vlevo) na setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.

Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman trvá na svém dřívějším výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny". Babiš to vítá, do voleb je podle něj nutná stabilita.

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM.

Prezident upozornil na to, že ve Sněmovně je řada zákonů, u kterých hrozí, že "spadnou pod stůl". "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Babiš Frekvenci 1 řekl, že Zemanův postoj je rozumný. Ačkoliv není v současnosti "žádný med" vládnout, ČR nyní potřebuje stabilitu, míní. "Kdyby přišla nová vláda, myslím, že by to vůbec nepomohlo. Potřebujeme naočkovat maximální počet lidí, rozvolňovat, dělat rozpočet, mít plán návratu do normálu," zmínil plány spojené s covidem-19. Tyto věci podle něj zvládne pouze tato vláda. "Ti, co se chtějí dostat na naše místa, nezvládali řídit zemi ani v normálních časech," podotkl.

Koalice Spolu a Pirátů a STAN svými podpisy zajistí, že Sněmovna bude o vyslovení nedůvěry kabinetu hlasovat začátkem června. Opoziční volební koalice k prosazení návrhu potřebují alespoň 101 hlasů, přičemž společně jich mají 68.

Opoziční iniciativa může počítat s 19 hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie, proti vládě chtějí hlasovat také tři zástupci Trikolóry ve Sněmovně. Postoj 15 poslanců KSČM tak bude rozhodující. Komunisté v pátek oznámili, že před definitivním rozhodnutím zjistí do konce května názory členské základny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 23:00 26°C

Celá předpověď