Poklonit se památce Karla Gotta přišly k jeho vile desítky lidí

foto Dívka pokládá svíčku 2. října 2019 před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce. Populární český zpěvák zemřel v úterý 1. října 2019 krátce před půlnocí ve věku 80 let.

Praha - Před pražskou vilu zpěváka Karla Gotta, který zemřel v noci na dnešek, se jeho památce od dopoledne přišla poklonit až stovka lidí všech generací. Fanoušci začali pozvolna nosit svíčky a květiny po 11:00 a houfně pak přicházeli po 13:00. Lidé jsou viditelně zdrceni, někteří jen stěží zadržují slzy. Na místě byla kolem 14:00 také zhruba dvacítka novinářů a přenosový vůz. Na Gotta vzpomínají i v Doubicích na Děčínsku, kde měl chalupu, nebo ve vesničce Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku, kam často jezdil.

Mnoho kytic položených na chodníku před zídkou plotu je ovázáno černými stuhami. Objevují se na nich nápisy "Dobrému člověku" nebo "Čest jeho památce". K domu přicházejí sousedé, kteří vzpomínají, jak Gotta na Bertramce potkávali. "Byl to hrozně milý člověk. Obdivovala jsem, jak byl vždycky upravený a měl perfektně naleštěné boty," řekla sousedka. Přijíždějí i lidé z různých míst republiky. Fanoušci, kteří k vile přišli se shodují, že je Gott svými písněmi provázel celý život a jeho smrt pro Českou republiku znamená nenahraditelnou ztrátu.

Kyticí růží položil před Gottův dům i zpěvák, herec a režisér Michal Lieberzeit, který se s Gottem setkal i profesně a o jeho smrti se prý dozvěděl od kolegy. Další lidé, kteří k vile dorazili, zmiňovali zejména to, že měli rádi Gottovy písničky.

Rozloučit se s Gottem přišel jako první pan Tomáš. Přítomným novinářům řekl, že cítil nutnost smutek a vzpomínky sdílet se všemi občany. Podle něj si Gott zaslouží úctu všech občanů a vzpomněl také na jeho píseň Srdce nehasnou, kterou zpěvák nazpíval se svou dcerou Charlottou.

Na Karla Gotta vzpomínají i v Doubicích, kde měl chalupu

Místostarosta Doubice na Děčínsku Břetislav Jemelka u pietního místa k úmrtí Karla Gotta u kostela Nanebevzetí Panny Marie na snímku z 2. října 2019. Populární zpěvák, který zemřel 1. října 2019 ve věku 80 let, si nechal v obci postavit chalupu, kde s rodinou trávil čas. Zastupitelé obce vytvořili pietní místo u kostela Nanebevzetí Panny Marie, kam lidé nosí květiny a zapalují tam svíčky. Gott zemřel v úterý před půlnoci ve věku 80 let. V září oznámil, že trpí akutní leukémií.

Na chalupě trávil Gott čas i na sklonku svého života. "Byl tu zhruba tak před měsícem. Naposledy," řekl místostarosta obce Břetislav Jemelka (nezávislý). Dodal, že místní sice věděli o zpěvákově zdravotním stavu, ale i tak je jeho odchod zaskočil. "Pro obec je to velká rána," řekl.

Karel Gott si chalupu koupil asi před pěti lety. Tehdy se do malé vesničky, kde bydlí zhruba 100 lidí a dalších několik stovek tam vlastní chalupy, sjížděli hlavně Němci. Čekali na to, jestli zpěvák nebude v nějakém místním podniku, chtěli s ním prohodit pár slov. Turisté do vesnice pravděpodobně budou jezdit kvůli Gottovi i nyní, aby uctili jeho památku. "Možná nějaký zvýšený turistický ruch tady nastane," řekl místostarosta.

Jedním z podniků, kam Gott rád zavítal, byla místní restaurace Fabrika. "Naposledy tu byl na naší zabíjačce v zimě," řekl provozovatel restaurace Martin Schulz. Řekl, že Karla Gotta zná již od dětství. "On byl ikona českého showbyznysu. Asi úplně největší, proto ho respektuju," uvedl Schulz. Podle něj byl Gott laskavý člověk a světlem mnoha generací.

V Újezdu na Rokycansku vzpomínají na Gotta, často tam jezdil

Mladá lípa u kostela, kterou ve vesničce Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku vysadili před několika lety, když Karel Gott poprvé vážně onemocněl, zežloutla a opadává. Jako první lípa v obci. Místní lidé v tom vidí symbol. Zpěvák sem rád a často jezdil na hřbitov, kde má pohřbené rodiče, a za příbuznými. Gottovo úmrtí lidi zaskočilo a zarmoutilo.

V obci s asi 250 obyvateli na něj vzpomínají v dobrém. A nejen proto, že zdejším dětem před několika lety zaplatil nové hřiště. U zpěvákovy lípy starostka Alena Manková zřídila malé pietní místo s květinou, svíčkou a Gottovou fotografií.

Na prostranství u kostela obec vysadila lípu, když Gott poprvé onemocněl rakovinou. "Chtěli jsme mu tak vyjádřit podporu a ukázat, že na něho myslíme," řekla ČTK Manková. Gott pak sám ke stromku podepsal cedulky. "Na té současné je už jeho podpis vybledlý, ale máme jich podepsaných celkem asi pět," řekla starostka. Protože před kostelem bylo místo ještě na jednu lípu, obec ji vysadila a věnovala ji dalšímu slavnému místnímu občanovi, cyklistovi Ondřeji Cinkovi. Zatímco Cinkova lípa je stále plná sytě zelených listů, Gottova lípa má listy žluté a opadávají. "Je to jako nějaké znamení, jako by ten strom tušil, co se stalo," shodly se nejen ženy v místním obchodě.

"Karla Gotta tady mají všichni moc rádi, myslím, že se s tím dlouho nebudeme moci smířit, že nás opustil. Je to po nás všechny velká ztráta," řekla starostka. Právě dnes měla v obecním parku instalovat do poznávací hry o obci cedulku, která Gottův vztah k vesnici popisuje.

"Jezdil sem od dětství, měl tady babičku. Můj muž ho pamatoval, jak v mládí všem zpíval s kytarou u táboráku. Jezdil sem i teď s Ivanou (manželkou) a s dětmi," vzpomněla cestou z obchodu, kde se zprávu dozvěděla, místní obyvatelka Věra Fišerová. I ji mrzí, že Gott už mezi lidi v Újezdě nepřijde a nezastaví se s nimi v hospodě. "Lidi ho tady měli opravdu rádi," řekla.

Gott měl ve vsi i sestřenici. Žil s ní jeho kamarád a řidič Oldřich Havránek, který umřel předloni. "Pan Gott sem jezdil rád, rád si s námi poseděl, chodil s námi do hospody, ale nikdy tady nezazpíval, protože sem jezdil odpočívat," poznamenala starostka. Naposledy ho viděla na jaře.

Gottův vztah k obci bude připomínat nejen jeho lípa, ale i další místa. Před několika lety věnoval čtvrt milionu korun a vesnice za peníze kompletně opravila dětské hřiště u koupaliště. "Tady bylo staré kovové hřiště a my jsme ho chtěli přestavět. A protože pan Gott sem jezdil a rád tady relaxoval i s holčičkami a holčičky na to hřiště chodily, tak se s tehdejším starostou domluvili a hřiště se renovovalo," popsala Manková.

Kromě vzpomínek zůstane v obci ještě jedna památka, obraz, který Gott namaloval. Visel v hospodě, kam by se měl po její rekonstrukci vrátit. Je na něm staré stavení s mladou dámou a Gottovým věnováním "Lidem ze Svaťáku".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď