Pokles aktivity v čínském průmyslu i ve službách v listopadu zrychlil

foto Ilustrační foto - Výroba automobiů Haval H2 v čínské automobilce Great Wall Motors ve městě Pao-ting.

Peking - Pokles aktivity v čínském zpracovatelském průmyslu i ve službách v listopadu zrychlil. Vyplývá to z dnešních údajů čínského statistického úřadu. Hospodářskou aktivitu v Číně teď brzdí vzestup počtu případů nákazy koronavirem, na který úřady reagují přísnými restrikcemi. To bude mít podle analytiků na čínskou ekonomiku negativní dopady i v příštím roce.

Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu se v listopadu snížil na sedmiměsíční minimum 48 bodů z říjnových 49,2 bodu. Index aktivity v nevýrobním sektoru klesl o dva body na 46,7 bodu, což je rovněž nejnižší úroveň za sedm měsíců. Pokud se tyto indexy nacházejí pod padesátibodovou hranicí, signalizují pokles aktivity.

V Číně v poslední době sílí protesty proti restrikcím, které tamní úřady zavádějí v rámci politiky nulové tolerance vůči covidu-19. "Situace kolem koronaviru se dál zhoršuje a bude mít výrazný dopad na ekonomiku také v příštím roce," uvedla podle agentury Reuters analytička Sheana Jüe ze společnosti Capital Economics.

Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy. Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém říjnovém globálním výhledu předpověděl, že růst hrubého domácí produktu (HDP) Číny v letošním roce zpomalí na 3,2 procenta z loňských 8,1 procenta. Na příští rok počítá se zrychlením růstu na 4,4 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď